Podatek od spadku i darowizny. Można go uniknąć
Czy zawsze spadki i darowizny, nawet te w najbliższej rodzinie, wiążą się z zapłaceniem podatku? Całe szczęście - nie. Przepisy jasno określają, w jakich sytuacjach daninę musimy zapłacić. Aby skorzystać ze zwolnienia, należy spełnić określone warunki i dopełnić formalności w terminie.
Wysokość podatku od spadków i darowizn zależy od stopnia pokrewieństwa między stronami transakcji. Istnieją różnice w opodatkowaniu w zależności od tego, czy obdarowany jest członkiem najbliższej rodziny czy dalszym krewnym - przypomina portal superbiz.se.pl.
Za najbliższą rodzinę (grupa zerowa) uznawani są: wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), małżonek danej osoby oraz zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Małe mieszkanie? Ten problem ma wielu Polaków. Jest rozwiązanie
W sytuacji, gdy wartość nabytego majątku nie przekracza 36 120 zł, nie ma konieczności zgłaszania tego faktu do urzędu skarbowego. Przekroczenie tego limitu wymaga złożenia formularza SD-Z2 w urzędzie - chyba że nabycie spadku odbywa się w formie aktu notarialnego - czytamy w dzienniku.
Na zgłoszenie nabycia spadku mamy sześć miesięcy od momentu dowiedzenia się o dziedziczeniu, licząc od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
W przypadku darowizn pieniężnych przekraczających 36 120 zł, konieczne jest potwierdzenie dokonania przelewu na konto bankowe, w SKOK-u lub przekazem pocztowym.
Zgłoszenie darowizny powinno nastąpić w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania obdarowanego w dniu otrzymania darowizny. Jeśli darowizna składa się z wielu części, każdą z nich należy zgłosić fiskusowi osobno.