Trwa ładowanie...
d19twgu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pit 2017

Podatkowe wsparcie czytających. Trwają prace nad nową ulgą podatkową

Jest szansa, że Polacy odliczą od dochodu część wydatków ponoszonych w księgarni. Nawet kilkaset złotych - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podatkowe wsparcie czytających. Trwają prace nad nową ulgą podatkową
(Eastnews, Fot: Beata Zawrzel/REPORTER)
d19twgu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdziło, że analizuje propozycję wprowadzenia ulgi podatkowej pozwalającej odliczyć wydatki na zakup książek. W grę wchodzi nawet kilkaset złotych.

W PIT może pojawić się nowa ulga dla kupujących książki. Pozwoli odliczyć od dochodu część wydatków na ich zakup, nawet kilkaset złotych rocznie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdza, że analizuje taką propozycję Polskiej Izby Książek, choć zastrzega, iż rozważa różne rozwiązania - informuje "Rzeczpospolita".

- Chcemy, aby rząd zaakceptował propozycję ulgi w PIT, którą objęty byłby zakup książek - wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Agnieszka Kowalik-Urbaez z wydawnictwa Claroscuro, które przedstawiło Polskiej Izbie Książki pomysł wprowadzenia ulgi podatkowej na zakup książek. Nad podobnym rozwiązaniem pracują Włosi, gdzie ulga ma wynosić 2000 euro - 1000 na podręczniki szkolne i uniwersyteckie, a drugi 1000 euro na zakup dowolnych książek.

d19twgu

Pomysłodawcy szacują, że od dochodu można by odliczyć wydatki na zakup kilkunastu książek rocznie.

- To bardzo ciekawy pomysł. Zwłaszcza że mieliśmy już kilka ulg podatkowych, które miały promować określone wydatki, np. mieszkaniowe czy na internet - zauważa Robert Krasnodębski, radca prawny w Weil, Gotschal & Manges.

W jego opinii nowa ulga nie obciąży budżetu, gdyż wywołany ulgą wzrost sprzedaży książek może przynieść wyższe wpływy z VAT. Obecnie tylko podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą wrzucić do kosztów wydatki na książki branżowe.

d19twgu

Podziel się opinią

Share

d19twgu

d19twgu