Podkarpackie/ Leśnicy zamierzają sprzedać 1,8 m sześc. drewna
W 2015 roku podkarpaccy leśnicy planują pozyskać 1 mln 870 tys. metrów sześciennych drewna w lasach podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (Podkarpackie) - poinformował rzecznik RDLP Edward Marszałek.
06.01.2015 06:35
Według niego, "będzie to nieco mniej niż w ubiegłym roku, kiedy trwało usuwanie skutków okiści w lasach południowego Roztocza". Marszałek przypomniał, że "zasoby drzewne w krośnieńskiej RDLP szacuje się na 117,9 mln m sześc. i wciąż rosną". "W ciągu ostatnich 14 lat jest to wzrost o ponad 21 mln m sześc." - dodał.
Wraz ze wzrostem zasobów leśnych Podkarpacia, wzrosło też pozyskanie drewna. Od dwóch lat wynosi ono około 1,9 mln m sześc. rocznie, podczas gdy dziesięć lat wcześniej pozyskiwano niespełna 1,4 mln m sześc.
"Każdy jeden tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna to przynajmniej dwa miejsca pracy przy ścince oraz zrywce drewna, a także kilka miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem" - zaznaczył rzecznik.
Średni roczny przyrost w drzewostanach południowo-wschodniej Polski wynosi ponad 9 m sześc. na jeden hektar.
"Natomiast zasobność naszych lasów osiągnęła 297 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce; średnia krajowa to 261 m sześc. na jeden hektar. Z kolei średni wiek drzewostanu wynosi 73 lata i jest o 11 lat wyższy niż średnia dla Polski" - przypomniał rzecznik.
Ponad 1/3 podkarpackich lasów stanowią drzewostany posadzone 50-60 lat temu na gruntach porolnych. Aktualnie trwa przebudowa ich składu gatunkowego. "Tam gdzie rosły sosny, świerki czy olchy pojawiają się gatunki właściwe dla lasów w tej części Polski, czyli jodły, buki, jawory" - dodał Marszałek.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego regionu wynosi 37 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc., co sprawia, że woj. podkarpackie jest na drugim miejscu pod tym względem w kraju.