Podkarpackie/ W sobotę konferencja poświęcona Wspólnej Polityce Rolnej

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej oraz wpływ Brexitu na jej kształt będą tematami konferencji rolniczej w Jasionce k. Rzeszowa, która odbędzie się w sobotę. Jej uczestnikami będą m.in. komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi UE Phil Hogan oraz ministrowe rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej.

W pierwszym panelu dyskusyjnym poświęconym Wspólnej Polityce Rolnej wezmą udział oprócz Hogana, przedstawiciele resortów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej w tym m.in. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa Słowacji Gabriela Matečná, czeski minister Marian Jurečka oraz wiceminister Węgier Istvan Nagyr oraz wiceminister rolnictwa Litwy Rolandas. Taraskievicius.

Jak poinformował PAP prezes Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej (FEFRWP), organizatora konferencji, Krzysztof Podhajski, podczas panelu zostaną przybliżone plany i propozycje Komisji Europejskiej dot. reformy Wspólnej Polityki Rolnej.

"Poza tym będzie można poznać oczekiwania oraz propozycje państw, których ona dotyczy. Istotnym elementem dyskusji będzie również kształt polityki rolnej Unii Europejskiej po 2020 roku" - dodał.

Podhajski zaznaczył, że również takie wydarzenia jak Brexit zmuszają do zastanowienia się nad przyszłością Unii Europejskiej, a w ślad za tym również Wspólnej Polityki Rolnej.

Drugim tematem poruszonym podczas konferencji w Jasionce będzie problematyka zarządzania sytuacjami kryzysowymi w rolnictwie, w kontekście decyzji Ministerstwa Rolnictwa dotyczącej przeznaczenia kwoty blisko 1 mld zł na dopłaty ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych.

Zdaniem prezesa fundacji, jest to dobry krok w kierunku upowszechnienia ubezpieczeń rolnych, a także "zdefiniowania instrumentów zarządzania kryzysowego sektora rolniczego w Polsce".

W czasie trwania konferencji po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda im. Józefa Ślisza, działacza NSZZ RI "Solidarności", lidera chłopskiego, autora licznych inicjatyw służących rozwojowi polskiej wsi, który wspierał ruchy społeczno-polityczne zmierzające do wsparcia rozwoju obszarów wiejskich i demokracji.

Nagroda ma na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.

Wyróżnienie przyznawane jest przez Collegium Nagrody, powoływane przez przewodniczącego kapituły Fundacji EFRWP. Obecnie w jego skład wchodzi m.in. córka Józefa Ślisza - Elżbieta Bieniasz, Jarosław Kaczyński oraz Artur Balazs.

"Celem nagrody jest podkreślenie roli, jaką organizacje pozarządowe oraz osoby zaangażowane w działalność prospołeczną, wnoszą w kształtowanie odpowiedzialnego społeczeństwa" - podkreślił Podhajski.

Józef Ślisz urodził się 20 marca 1934 r. w Łukawcu koło Rzeszowa. Po ukończeniu szkoły średniej przez całe życie prowadził kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne w Łące, niedaleko Jasionki.

W 1981 r. był współorganizatorem strajków chłopskich w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Strajkujący domagali się wówczas m.in. rejestracji związku zawodowego rolników, zrównania w prawach rolników indywidualnych z sektorem spółdzielczym i państwowym. W lutym 1981 r. był jednym z sygnatariuszy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, które były efektem ponad półtoramiesięcznych strajków rolników w południowo-wschodniej Polsce.

W okresie stanu wojennego Ślisz jako przywódca chłopski był wielokrotnie zatrzymywany. Od 1987 r. kierował podziemnymi strukturami NSZZ "S" Rolników Indywidualnych. W grudniu 1988 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Jako reprezentant rolników brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

W grudniu 1989 r. przegrał wybory z Gabrielem Janowskim o przewodnictwo w NSZZ "S" RI. Na przełomie 1989/90 tworzył Polskie Stronnictwo Ludowe "Solidarność", które w 1992 r. przekształcił w Stronnictwo Ludowo-Chrześcijańskie. Kierowane przez niego SChL w 1997 r. weszło w skład Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego.

Po 1989 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. Zmarł 6 marca 2001 r.

Pośmiertnie (w 2011 r.) odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian politycznych w Polsce".

Konferencja w Jasionce odbywa się cyklicznie od 2011 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)