Trwa ładowanie...
dpirlot

Podkarpackie/ W tym roku konkursy z RPO o wartości 1,8 mld zł

Bony innowacyjne dla przedsiębiorców, wsparcie firm i budowa dróg lokalnych m.in. konkursy dotyczące tych zagadnień będą ogłoszone do końca tego roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego. Łączna wartość konkursów ma wynieść 1,8 mld zł.

Share
dpirlot

Budżet Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020 to ponad 2,1 mld euro. Będzie finansowany z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jak poinformował w piątek na konferencji prasowej w Rzeszowie marszałek województwa Władysław Ortyl, dotychczas odbyły się trzy posiedzenia Komitetu Monitorującego RPO, na którym ustalano kryteria naboru projektów.

"Na ostatnim posiedzeniu - 25 września - przyjęliśmy kryteria wyboru projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla sześciu osi, które kierowane są m.in. do przedsiębiorczości, do spraw związanych z czystością środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz infrastruktury drogowej" - dodał.

dpirlot

Ortyl podkreślił, że w ramach konkursów, które urząd ogłosi do końca tego roku, do dyspozycji m.in. przedsiębiorców, bezrobotnych i samorządów, będzie 1,8 mld zł. "Ta kwota plasuje nas na drugim miejscu w kraju, po województwie śląskim" - powiedział marszałek.

Wśród naborów, które będą ogłoszone do końca roku, będzie m.in. konkurs skierowany dla przedsiębiorców, którzy będą mogli ubiegać się o bon innowacyjny. Zdaniem Ortyla, to może być istotny instrument w przygotowaniu firmy do dalszego korzystania z pieniędzy RPO. "Bon może być przeznaczony na wspólne działania przedsiębiorcy i uczelni. Efektem tych działań może być studium wykonalności, które da odpowiedź czy dana innowacja broni się finansowo i czy będzie można ją wdrożyć" - wyjaśnił Ortyl.

Pozostałe nabory dotyczyć będą m.in. wsparcia bezrobotnych, którzy będą chcieli założyć mikrofirmy.

Obecny na konferencji dyrektor departamentu zarządzania RPO w podkarpackim urzędzie marszałkowskim Adam Hamryszczak dodał, że tegoroczne konkursy zakładać będą również tworzenia stref aktywności gospodarczej czyli m.in. uzbrajania terenów inwestycyjnych.

dpirlot

"Ogłosimy także nabór, w ramach którego będziemy czekać na projekty, które podniosą dostępność e-usług. Będą również konkursy dotyczące termomodernizacji budynków użyteczności publicznej oraz bioróżnorodności czyli ochrony rodzimych gatunków. Jeden z konkursów dotyczył będzie także budowy i remontów dróg lokalnych"- powiedział.

Hamryszczak zapowiedział również, że do 30 listopada br. przedstawiony zostanie przyszłoroczny harmonogram naborów projektów finansowanych z podkarpackiego RPO.

dpirlot

Podziel się opinią

Share
dpirlot
dpirlot