Trwa ładowanie...
dpl4qb8
30-03-2017 11:35

Podlaskie/ Kolejne 60 mln zł z UE na inwestycje w firmach

Kolejnych 60 mln zł z UE trafi na innowacyjne inwestycje w podlaskich mikro-, małych i średnich firmach. Rusza konkurs na dotacje. Wnioski można składać od 31 marca do 5 maja.

dpl4qb8

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

To drugi taki konkurs. Po pierwszym, 31 firm dostało 90,6 mln zł. Zrealizują inwestycje na łączną sumę 208,3 mln zł. Zainteresowanie dotacjami było wówczas tak duże, że pulę konkursu powiększono z 60 do 90 mln zł.

Już wtedy urząd marszałkowski zapowiadał, że w obecnym konkursie mogą ponownie startować te firmy, którym nie udało się zdobyć dotacji w pierwszym konkursie.

"Najważniejsza jest analiza koncepcji projektu, czyli tego, co chcemy zrobić i warunków konkursu, a więc tego, co w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego może zostać dofinansowane. Trzeba zacząć od sprawdzenia, czy znajdziemy w tym wspólny mianownik" - poinformowała PAP dyrektor Biura Innowacyjności Przedsiębiorstw w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Emilia Malinowska.

dpl4qb8

Pieniądze można zdobyć na nowe innowacyjne produkty, innowacje w procesach produkcji czy marketingu, na rozbudowę firmy, nowoczesne maszyny.

Emilia Malinowska radzi przedsiębiorcom zapoznać się ze wszystkimi kryteriami oceny projektów, by wiedzieli, w jaki sposób projekty będą oceniane. "Premiujemy przede wszystkim różne aspekty związane z poziomem innowacyjności projektu, ale i przyczynianie się do wzrostu sprzedaży eksportowej" - dodała Malinowska.

Poinformowała, że urząd ma nadzieję, że te firmy, które dostały uwagi do swoich pomysłów i projektów w pierwszym konkursie, uwzględnią je, poprawią i ponownie złożą wnioski o dofinansowanie.

"Wnioskodawcy powinni wiedzieć, że negatywna ocena nie zawsze oznacza, że projekt jest zły i nie nadaje się do wsparcia (...) Staraliśmy się formułować tak uzasadnienia wyniku oceny, żeby wskazać wszelkie obszary wymagające poprawy i dać wskazówki, w razie gdyby przedsiębiorca nadal był zainteresowany realizacją projektu" - dodała Emilia Malinowska.

dpl4qb8

Konkurs ma być rozstrzygnięty w listopadzie 2017 r.

W czwartek ruszył natomiast nabór wniosków w konkursie na promocję przedsiębiorczości i podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa podlaskiego. To pierwszy taki konkurs. Łącznie 20 mln zł mogą w nim zdobyć różne instytucje otoczenia biznesu, np. inkubatory technologiczne, parki naukowo-technologiczne czy przemysłowe oraz centra transferu technologii - poinformował urząd marszałkowski.

Dzięki tym pieniądzom instytucje te mogą np. zainwestować w swój rozwój, wdrożyć nowe usługi albo podnieść poziom już świadczonych.

Odpowiedzialny za unijne fundusze wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno podkreśla, że w Podlaskiem podnoszenie jakości usług, które świadczą instytucje pomagające przedsiębiorcom jest "konieczne", by mogły nadążać za wyzwaniami, które wiążą się z rozwojem gospodarki, a nawet je wyprzedzać.

Wnioski w tym konkursie można składać do 31 sierpnia.

Łącznie z UE z RPO 2014-2020 na różne działania związane z przedsiębiorczością jest przeznaczony 1 mld zł - informowały wcześniej władze województwa.

dpl4qb8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpl4qb8