Podlaskie/ Samorząd: sieć szerokopasmowego internetu będzie gotowa do września

Realizowana dzięki unijnej dotacji budowa sieci szerokopasmowego internetu będzie gotowa na czas, czyli do września 2015 r. - zapewniły w czwartek samorządowe władze województwa podlaskiego na konferencji w Białymstoku nt. tej inwestycji.

26.02.2015 13:05

Samorządy województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego budują w tych regionach sieć szerokopasmową za pieniądze z programu Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 1,4 mld zł. To jeden z największych i najtrudniejszych projektów realizowanych w Polsce Wschodniej.

Z danych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wynika, że prace we wszystkich pięciu regionach są zaawansowane w 65 proc. Zbudowano ponad 10,4 tys. km sieci światłowodowej, tzw. szkieletowej, która będzie dostarczać hurtowo internet operatorom, a za ich pośrednictwem do mieszkańców. Najbardziej zaawansowane prace są w Lubelskiem (zbudowano tam blisko 2,5 tys. km sieci), ponad 1,6 tys. km sieci powstało już na Warmii i Mazurach, blisko 1,2 tys. km - w Podlaskiem, 799 km - w Świętokrzyskiem. Najmniej zaawansowany projekt jest w Podkarpackiem, gdzie zbudowano 625 km sieci, czyli ok. 30 proc. tego, co ma powstać.

W Podlaskiem ma powstać ponad 1 tys. 880 km sieci. Już wcześniej urząd informował, że budowa ma kosztować 178,3 mln zł. Region jest podzielony na osiem obszarów. 47 proc. sieci ma powstać w ciągu dróg powiatowych, 26 proc. przy drogach wojewódzkich, 18 proc. przy krajowych, a 9 proc. przy gminnych.

Aleksiejczuk poinformowała, że inwestycja jest w Podlaskiem jest zaawansowana w 70 proc. Tyle prac budowlanych już wykonano. odebranych jest ok. 30 proc. prac. Najwięcej robót wykonano na obszarach hajnowskim (w maju-czerwcu ma być gotowy cały ten obszar) i siemiatyckim. Dodała, że prace na pozostałych sześciu obszarach idą w "różnym" tempie, a zależy to m.in. od tempa projektowania, uzyskiwania stosownych pozwoleń na prace w terenie. "Planujemy przyspieszenie prac, odbiorów, doprowadzenie tej sieci do szczęśliwego sukcesu we wrześniu 2015 r." - powiedziała Aleksiejczuk.

Wkrótce ma być ogłoszony przetarg, w którym zostanie wybrany operator sieci. Operator albo sam będzie dostarczał internet odbiorcom, albo operatorom lokalnym. "Ten projekt jest skupiony głównie na oferowaniu dostępu hurtowego, tak więc naszym klientem będą operatorzy dostępowi, którzy to dopiero będą świadczyć internet bezpośrednio mieszkańcom" - tłumaczy Aleksiejczuk. Pierwsi mieszkańcy powinni już móc korzystać z tej sieci najwcześniej pod koniec 2015 r. i głównie w tych miejscach, gdzie powstaje infrastruktura lokalna, tzw. sieć ostatniej mili. Podkreśliła, że najważniejszych zadaniem na najbliższe lata będzie motywowanie samorządów lokalnych do inwestowania w sieć lokalną i zdobywanie środków unijnych na ten cel.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji (MAC) Bogdan Dombrowski powiedział dziennikarzom, że w programie Polska Cyfrowa są pieniądze m.in. dla przedsiębiorców, którzy będą budować sieć ostatniej mili. Dodał, że obecnie trwa w całej Polsce inwentaryzacja potrzeb doprowadzenia sieci do budynków, co da bardzo konkretną informację o potrzebach.

Dombrowski ocenił również, że projekty realizowane przez samorządy województw "muszą się udać". Dodał, że w ostatnim czasie widać bardzo duże zaangażowanie samorządów województw w tej sprawie w całej Polsce. Sieć budują też inne regiony, nie tylko te z programu Rozwój Polski Wschodniej. "Nie widzimy w tej chwili wielkich zagrożeń, natomiast wiadomo, że trzeba te projekty intensywnie realizować" - powiedział Dombrowski. Dodał, że inwestycjom sprzyja łagodna zima i dobre warunki atmosferyczne, które pozwalają na prace budowlane.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)