Podlaskie/ Suwalska SSSE może się powiększyć o ok. 150 ha
Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna może się powiększyć o około 150 ha. Zabiega o to kilkanaście samorządów, w tym m.in. Michałowo, które chce podstrefy w miejscu, gdzie miało powstać lotnisko regionalne. Wniosek o powiększenie trafi do ministerstwa gospodarki w czerwcu.
11.05.2014 16:55
Strefa zaapelowała do zainteresowanych gmin, by jak najszybciej uzupełniły dokumentację potrzebną do złożenia wniosku.
Rzeczniczka Suwalskiej SSE Ewa Sokólska poinformowała, że najbardziej zaawansowane w przygotowaniach do powołania podstref są gminy: Szczuczyn, Narewka, Hajnówka, Siemiatycze oraz Nowogród. Aktywne są też inne gminy: Michałowo, Bielsk Podlaski oraz Sejny, a także gmina Ełk w Warmińsko-Mazurskiem. Podstrefa Ełk już istnieje, niedawno do ełckiej podstrefy włączono miejscowy park technologiczny. "We wniosku do resortu będzie także mowa o poszerzeniu podstref już istniejących w Białymstoku, Suwałkach i Grajewie" - dodała Sokólska.
Prezes SSSE Robert Żyliński podkreślił, że powiększenie strefy powinno przynieść same korzyści. Zapewnił, że tworzenie nowych podstref nie będzie zagrożeniem dla już istniejących, a atutem, bo inwestorzy będą mieli większe możliwości wyboru. "Kolejna podstrefa to korzyść dla społeczności lokalnych. Należy pamiętać, że każda inwestycja która powstanie na jej terenie to szansa na nowe miejsca pracy" - przekonywał Żyliński.
Dokumenty złożyła już gmina Szczuczyn, która liczy, że strefą zostanie objętych 15 ha gruntów. Na ich uzbrojenie miasto pozyskało unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
Strefę chciałby również mieć na swoim terenie samorząd Michałowa. To gmina, na terenie której w miejscowości Topolany miało powstać regionalne lotnisko, ale władze regionu wycofały się z tych planów. UE nie przeznacza w nowej perspektywie finansowej pieniędzy na budowę takich lotnisk, ponadto już istniejące lotniska regionalne mają spore kłopoty finansowe. Lotnisko miało powstać w latach 2007-2013 w gminie Tykocin w okolicach wsi Saniki, ale do tego nie doszło, bo po protestach ekologów została cofnięta decyzja środowiskowa dla tej inwestycji. Po nowych analizach za najlepszą uznano lokalizację w Topolanach w gminie Michałowo.
W gminie Michałowo właścicielem gruntów, gdzie miałaby powstać podstrefa jest Skarb Państwa. Teren jest zarządzany przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Dlatego - w tym przypadku - wnioskodawcą może być Suwalska SSSE. "Co do własności gruntu możemy przewidzieć kilka sytuacji: strefa może sama objąć grunt za zgodą Skarbu Państwa-Agencji, gmina może kupić teren lub Skarb Państwa może wnieść aportem do SSSE SA. W tym przypadku rozważamy dwa pierwsze warianty" - poinformowała PAP Ewa Sokólska.
Suwalska strefa obejmuje 375,6 h w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w województwie mazowieckim.
W 2013 r. suwalska strefa wydała 10 zezwoleń na rozpoczęcie działalności. Firmy zobowiązały się, że zainwestują 251,8 mln zł i utworzą 355 nowych miejsc pracy.
Dotychczas działalność w strefie prowadzą 74 firmy, które zatrudniają 6,3 tys. osób i zainwestowały 1,9 mld zł.