Trwa ładowanie...
d3cr21b

Podlaskie/Wykryto ASF u odstrzelonego dzika

Dzik, u którego wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) został odstrzelony w gminie Gródek (powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 11 km od granicy polsko-białoruskiej - poinformował w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii .
Share
d3cr21b

Jest to już szesnasty przypadek wykrycia tej choroby u dzików na terytorium Polski.

Od odstrzelonego dzika pobrano próbki. Wyniki otrzymane 6 października potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Główny Lekarz Weterynarii podkreśla, że tak jak poprzednie przypadki ASF u dzików, przypadek ten zlokalizowany jest w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami, na którym obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia, wynikające z aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

d3cr21b

W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłych dzików w połowie lutego br. W związku z pojawieniem się ASF w Polsce zakaz importu polskiej wieprzowiny wprowadziły m.in. Rosja, Białoruś, Ukraina i wiele innych krajów pozaunijnych.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki, co sprawia, że powoduje duże straty materialne. Choroba nie jest groźna dla ludzi.

d3cr21b

Podziel się opinią

Share
d3cr21b
d3cr21b