Trwa ładowanie...
włochy

Podróbki win napiętnowano na targach w Weronie

Straty włoskich producentów wina z powodu takich podróbek to 1 mld euro rocznie.

Share
Podróbki win napiętnowano na targach w Weronie
Źródło: WP.PL, Fot: thinkomatic/iStockphoto
d1m2yrb

Białe wina z nazwami znanych czerwonych trunków, Chianti z Kalifornii - takie rzekomo oryginalne włoskie produkty zaprezentowano na międzynarodowych targach Vinitaly w Weronie. Straty włoskich producentów wina z powodu takich podróbek to 1 mld euro rocznie.

Jako włoskie wina sprzedawane są na świecie te wyprodukowane w Rumunii, w USA, w Niemczech i wielu innych krajach na wszystkich kontynentach. Nazwy szlachetnych, drogich i wyłącznie czerwonych win, takich jak Bardolino i Barolo nadaje się białym.

Sycylijska Marsala, pochodząca z okolic miejscowości o tej nazwie na włoskiej wyspie, podrabiana jest w Ameryce Południowej. Kressecco to niemiecka podróbka musującego białego Prosecco z północy Włoch.

d1m2yrb

Proceder ten napiętnował związek rolników indywidualnych Coldiretti, który na targach w Weronie zorganizował "kącik hańby". W ten sposób chciano uświadomić skalę oszustw, których ofiarami padają krajowi producenci, a także klienci na całym świecie kupujący fałszywe produkty z nazwami włoskimi lub zbliżonymi do nich.

Za szczególnie rażący przykład oszustw rolnicza organizacja uznała coraz powszechniejszą internetową sprzedaż zestawu do domowej produkcji wina z proszku, tzw. wine-kit. Jego producenci zapewniają, że w ciągu zaledwie kilku dni można otrzymać najwyższej jakości wino. Posługują się przy tym nazwami jego wykwintnych włoskich gatunków: Chianti, Valpolicella, Frascati, Primitivo, Barolo, Verdicchio, Lambrusco i Montepulciano.

Wino w proszku dostępne jest także w sklepach w niektórych krajach UE, na przykład w Wielkiej Brytanii i Szwecji, gdzie znajduje się jego fabryka - zauważył związek Coldiretti. Poza Europą największym jego producentem jest Kanada.

d1m2yrb

Podziel się opinią

Share
d1m2yrb
d1m2yrb