Trwa ładowanie...

Podwyżka może oznaczać spadek zadowolenia

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wyższa pensja nie zawsze prowadzi do zadowolenia.

Podwyżka może oznaczać spadek zadowoleniaŹródło: Thinkstock
d3kqweu
d3kqweu

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wyższa pensja nie zawsze prowadzi do zadowolenia. Ekonomista dr Eugenio Proto z Uniwersytetu w Warwick sprawdzał, w jaki sposób cechy osobowościowe wpływają na postrzeganie przychodu i zadowolenie z życia. Stwierdził, że osoby neurotyczne mogą postrzegać wzrost płacy jako porażkę, jeśli podwyżka nie jest tak duża, jak się spodziewały.

Neurotyzm jest to trwała tendencja do doświadczania negatywnych stanów emocjonalnych, takich jak lęk, gniew, poczucie winy i depresji. Naukowiec wyjaśnia, że człowiek z wysokim poziomem neurotyzmu będzie postrzegał zwiększenie dochodu jako miarę sukcesu. Przy niższych dochodach wzrost pensji satysfakcjonuje, bo jest traktowany jako osiągnięcie. Jeśli jednak neurotyk już zarabia dużo, podwyżka może nie spełniać jego oczekiwań. Postrzegana jako częściowa porażka, obniża zadowolenie z życia.

Ekonomista podkreśla, że każdy z nas ma w sobie cechy neurotyczne, o całkowitym braku neurotyzmu można powiedzieć jedynie w stosunku do Jamesa Bonda.

Uzyskane wyniki sugerują, że postrzegamy pieniądze raczej jako miarę naszych sukcesów czy porażek, a nie sposób na zwiększenie wygody.

Proto i drugi autor studium Aldo Rustichini z University of Minnesota wykorzystali dane zgromadzone w ramach British Household Panel Survey i German Socioeconomic Panel.

d3kqweu

Na podstawie: www.guardian.co.uk

[

]( http://praca.wp.pl/zarobki.html )

d3kqweu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kqweu