Trwa ładowanie...
d4cqqp0
d4cqqp0

Podwyżka VAT wpłynie na dyskusję RPP o stopach proc. - Kaźmierczak z RPP

30.07. Warszawa (PAP) - Podwyżka podatku VAT oznacza podwyżkę cen, co z pewnością będzie miało konsekwencje dla dyskusji RPP nad decyzjami o stopach procentowych - uważa Andrzej...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4cqqp0

30.07. Warszawa (PAP) - Podwyżka podatku VAT oznacza podwyżkę cen, co z pewnością będzie miało konsekwencje dla dyskusji RPP nad decyzjami o stopach procentowych - uważa Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej.

"Podwyżka stawki VAT oznacza podwyżkę cen. Więc na pewno będzie to miało konsekwencje dla dyskusji RPP nad decyzjami o stopach procentowych, to nie ulega wątpliwości" - powiedział w rozmowie z PAP Kaźmierczak.

"Podwyżka VAT uderza w ludzi mniej zamożnych, w warstwy żyjące z pracy, a nie z kapitału. Oznacza ona spadek dochodów realnych. Jeśli chodzi o wpływ cenowy, będzie on większy, niż 1 pkt proc. Jeśli nastąpi podwyżka cen energii, paliw, gazu, to spowoduje wzrost kosztów produkcji, co będzie rekompensowane w cenach sprzedawanych dóbr. Ten efekt cenowy będzie wyższy, zwielokrotniony" - dodał Kaźmierczak.

d4cqqp0

"Podwyżka podatku VAT jest najprostszym sposobem szukania dodatkowych dochodów. Rozwiązujemy nasze problemy sięgając po najprostsze rozwiązania, a mało się robi w kwestii racjonalizacji wydatków. Dodatkowo jest to broń obosieczna. Jeżeli nasze dochody spadną, a konsumpcja indywidualna, która jest głównym czynnikiem wzrostu PKB jest i tak bardzo krucha, odbije się to na tempie naszego wzrostu gospodarczego. Spowoduje to więc spadek wpływów podatkowych" - ocenia członek RPP.

Na piątkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk poinformował o gotowości rządu dotyczącej podwyższenia o 1 pkt. proc. podatku VAT.

Jacek Barszczewski (PAP)

jba/ gor/

d4cqqp0

Podziel się opinią

Share
d4cqqp0
d4cqqp0