Podwyższona zmienność na rynku walutowym

Za nami interesująca sesja na rynku walutowym. Nie doszło wprawdzie do większych rozstrzygnięć na głównych parach, w wymiarze dziennym jednak zmienność była podwyższona w związku z danymi, jakie w ostatnich godzinach napłynęły na rynek.

Podwyższona zmienność na rynku walutowym
Źródło zdjęć: © TMS Brokers

O godz. 10.30 poznaliśmy odczyt dynamiki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Okazał się on zdecydowanie lepszy od prognoz – sprzedaż w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,1 proc. (oczekiwano 0,4 proc. m/m), a w ujęciu rocznym zanotowała zwyżkę o 1,3 proc. (prognozowano 0,6 proc. r/r). Zazwyczaj fundamentalnie reagujący funt zdecydowanie umocnił się po tej publikacji, a notowania GBP/USD zwyżkowały do poziomu 1,5670. Silniejszy wzrost powstrzymała jednak bliskość poziomu 1,5700, stanowiącego już od ponad tygodnia opór dla notowań funta względem dolara.
Kolejne godziny przyniosły m.in. publikację cotygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Na przestrzeni tygodnia w USA zarejestrowano 500 tys. nowych bezrobotnych, podczas gdy oczekiwano zdecydowanie niższego wyniku na poziomie 476 tys.. Po tej publikacji eurodolar zanotował zwyżkę do poziomu 1,2900, który jednak powstrzymał dalsze umocnienie euro względem dolara. O godz. 16.00 natomiast poznaliśmy bardzo słaby odczyt indeksu Fed Filadelfia, który spadł w sierpniu do -7,7 pkt, podczas gdy oczekiwano, iż wzrośnie on do +7,0 pkt z +5,1 pkt w ubiegłym miesiącu. Tuż po tej publikacji eurodolar chwilowo zniżkował, jednak ostatecznie powrócił na nieco wyższe poziomy, kończąc sesję europejską w pobliżu 1,2870 USD za EUR.

Przeciwstawne reakcje eurodolara świadczą o sporym niezdecydowaniu inwestorów na rynku walutowym. Trudno jest w obecnym momencie stwierdzić, czy para ta w większym stopniu podąża za fundamentami, czy też ponownie staje się barometrem nastrojów rynkowych.
Bardziej jednoznacznie na słabe dane z USA zareagował kurs USD/JPY, który pod koniec sesji europejskiej zniżkował nieśmiało w okolice 84,90. Silniejszą zniżkę powstrzymują jednak obawy uczestników rynku o możliwą interwencję japońskich władz monetarnych lub gospodarczych. Po reakcji jena widać, iż słabe dane z amerykańskiej gospodarki wpłynęły negatywnie na nastroje inwestycyjne na światowych m rynku. Giełdy w Europie kończyły dzisiejszą sesję na minusach, a polska waluta po dobrym początku dnia w ostatnich godzinach handlu podlegała osłabieniu. Kurs EUR/PLN zwyżkował pod koniec dnia na polskim rynku w okolice poziomu 3,9500.
Sporządziła:
Joanna Pluta
DM TMS Brokers S.A.

Źródło artykułu:TMS Brokers

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)