Trwa ładowanie...

Polacy będą mieć swojego bitcoina? Powstaje dPLN

Możliwe, że już wkrótce w sklepach będziemy płacić "cyfrowymi złotówkami" i nie chodzi o płacenie kartą. Polski Akcelerator Technologii Blockchain, który działa pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, pracuje nad stworzeniem narodowej kryptowaluty - dPLN. Ma się jednak różnić od popularnego bitcoina.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Polacy będą mieć swojego bitcoina? Powstaje dPLNŹródło: flickr.com
d423o52
d423o52

Rok 2017 był czasem bitcoina. Wartość tej kryptowaluty wzrosła w ciągu ostatnich 12 miesięcy z 3 do blisko 40 tys. zł, a w międzyczasie sięgała nawet 67 tys. zł. To wywołało ogromne zainteresowanie wirtualnymi walutami.

Na fali medialnego szumu własne kryptowaluty zapragnęli mieć m.in. Rosjanie, a prezydent Wenezueli już ogłosił wprowadzenie na rynek wartych 6 mld dolarów "petro". Również Polacy nie chcą być gorsi i pod egidą rządu trwają prace nad stworzeniem dPLN, a więc naszej narodowej kryptowaluty - donosi Puls Biznesu.

Digital PLN, a więc "cyfrowa złotówka" to projekt Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain (PATB), który działa pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Dysponuje budżetem rzędu 12,4 mln zł z czego prawie 10 mln zł pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Stworzyliśmy kryptograficzną walutę, którą pozbawiliśmy cech spekulacyjnych. Chcemy dać naszej gospodarce niepodrabialny pieniądz, który nie wymaga drogiej infrastruktury, a przy okazji jego transfer jest ultraszybki - mówi prof. Krzysztof Piech, prezes PATB, cytowany przez PB.

d423o52

Co ważne, dPLN ma się znacząco różnić od kontrowersyjnego bitcoina. Ma być pozbawiony walutowego ryzyka kursowego, tzn. będzie na sztywno powiązany z tradycyjną walutą - złotym. To znaczy, że 1 dPLN będzie warty 1 zł. Dodatkowo, w przeciwieństwie do bitcoina, dPLN ma nie być anonimowy. Tożsamość posiadaczy tej kryptowaluty musi być jawna, by była zgodna z prawem. Ma to uniemożliwić wykorzystywanie jej m.in. do "prania brudnych pieniędzy".

Czym jest bitcoin? Specjalista odpowiada

To nie pierwsza podobna inicjatywa. Jako pierwsza polska kryptowaluta reklamowany jest ostatnio EraCoin. Jest dostępny dla wszystkich posiadających smartfonów i działa na zasadzie programu lojalnościowego. Od 11 stycznia użytkownicy aplikacji mogą już płacić tokenami EraCoin w wybranych punktach obsługujących płatności Snipay (terminal płatniczy umożliwiający łatwe przyjmowanie płatności Bitcoinem i innymi kryptowalutami). Co ciekawe, za wszystkim stoi Maria Belka, córka byłego prezesa NBP, a więc instytucji, która obecnie mocno sprzeciwia się kryptowalutom.

Narodowy Bank Polski wraz z Komisją Nadzoru Finansowego wystartowały w grudniu z kampanią informacyjną "Uważaj na kryptowaluty". Instytucje ostrzegają przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w "waluty" wirtualne, takie jak bitcoin. Wskazują m.in., że "niektóre oferowane formy inwestowania mogą mieć charakter piramidy finansowej".

d423o52

Jak przekonują twórcy dPLN, ich kryptowaluta ma być zupełnie bezpieczna.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d423o52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d423o52