Polacy boją się euro

51 proc. Polaków uważa, że wejście Polski do strefy euro będzie niekorzystne. Zwolenników wprowadzenia wspólnej waluty jest znacznie mniej - 17 proc. społeczeństwa sądzi, że będzie to pozytywne - wynika z badań TNS OBOP.

Polacy boją się euro
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W porównaniu z poprzednim badaniem (2-5 grudnia 2010 r.) znacznie zwiększył się odsetek osób postrzegających zamianę złotego na euro jako niekorzystną (wzrost o 10 punktów proc., z 41 proc. do 51 proc.). Jednocześnie zmniejszył się odsetek zwolenników przyjęcia euro (spadek z 24 proc. do 17 proc.).

Co czwarty badany (24 proc.) uważa, iż zamiana złotego na euro nie będzie ani korzystna, ani niekorzystna. Pozostałe 8 proc. badanych nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie.

W opinii 65 proc. Polaków przyjęcie euro będzie miało negatywny wpływ na sytuację ich gospodarstwa domowego. Przeciwnego zdania jest 11 proc. osób. Zdaniem 12 proc. badanych wejście do strefy euro nie będzie miało wpływu na sytuację ich gospodarstw domowych. Taki sam odsetek badanych nie potrafi ocenić tej kwestii.

Blisko co drugi Polak (46 proc.) dostrzega możliwość negatywnego wpływu wejścia do strefy euro na polską gospodarkę. Odsetek badanych przekonanych o potencjalnie korzystnych następstwach to 27 proc. Jedna piąta Polaków (20 proc.) nie potrafi wypowiedzieć się w tej sprawie. 7 proc. ankietowanych uważa, że przyjęcie wspólnej waluty europejskiej nie będzie miało wpływu na gospodarkę naszego kraju.

52 proc. społeczeństwa jest zdania, że wprowadzenie euro może mieć wpływ na polską tożsamość narodową: 38 proc. osób ocenia, że przyjęcie waluty europejskiej będzie negatywnie oddziaływać na tożsamość narodową, a 14 proc., że pozytywnie. W opinii jednej trzeciej badanych (33 proc.) wejście do strefy euro nie będzie miało wpływu na naszą tożsamość narodową. 15 proc. ankietowanych trudno jest wypowiedzieć się na ten temat.

43 proc. społeczeństwa uważa, że Polska powinna przyjąć euro najwcześniej w 2014 roku. Za wejściem do strefy euro wcześniej, czyli do 2013 roku, opowiada się 9 proc. badanych. Ponad jedna czwarta (28 proc.) jest zdania, że zamiana złotego na euro nie powinna nastąpić nigdy. 20 proc. badanych trudno zająć jednoznaczne stanowisko w tej sprawie.

Sondaż TNS OBOP zrealizowano w dniach 3-6 lutego 2011 r. na reprezentatywnej, losowej 1005-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 15 roku życia.

Źródło artykułu:PAP
polacyfinansepolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)