Trwa ładowanie...

Polacy chcą pracować w soboty? Aż 69 procent pracowników dopuszcza taką możliwość

Tak czy inaczej, ponad trzy piąte Polaków pracowało w sobotę w ciągu ostatniego roku.

Polacy chcą pracować w soboty? Aż 69 procent pracowników dopuszcza taką możliwośćŹródło: WP.PL, fot: AM
dt9q631
dt9q631

Z badania, jakie TNS Polska przeprowadziło dla Instytutu Badań Strukturalnych wynika, że aż 62 procent pracujących Polaków spędziło w ciągu ostatnich 12 miesięcy przynajmniej jedną sobotę w pracy. W zamian najczęściej otrzymywali dodatkowe wynagrodzenie (27 procent), a rzadziej dzień wolny (19 procent). Okazuje się też, że aż 69 procent Polaków dopuszcza możliwość pracy w sobotę.


Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan oznacza to, że Polacy chcą pracować w soboty, do czego zmierza propozycja zmian w prawie, którą posłowie Platformy Obywatelskiej skierowali do Sejmu. Zgodnie z tym, czego chcą posłowie, w zamian za pracę w sobotę przysługiwałoby dodatkowe wynagrodzenie. Według projektodawców zmian w prawie i wielu ekspertów obecne przepisy uniemożliwiają płacenie za pracę w sobotę lub oddawanie dnia wolnego – szczególnie w sytuacji nagłej potrzeby pracodawcy.

- Obecne rozwiązania są fikcją, która zmusza pracowników i pracodawców do omijania prawa – cytuje Grzegorza Baczewskiego, dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan serwis pulshr.pl

dt9q631

Zgodnie z wynikami badań, w 11 procentach przypadków praca w soboty odbywała się na podstawie innych umów niż umowa o pracę, a w 10 procentach pracownicy nie otrzymali żadnej dodatkowej rekompensaty. W soboty częściej pracują mężczyźni niż kobiety. Przyjmując kryteria wiekowe, nieznacznie częściej w soboty siedzą w pracy pracownicy młodzi (18-39 lat) niż starsi.Do pracy w sobotę, ankietowanych najbardziej przekonywałoby dodatkowe wynagrodzenie.

Obecnie czas pracy regulowany jest w dziale VI Kodeksu Pracy. Zgodnie z obecnymi przepisami, tydzień pracy liczy 5 dni i przeciętnie 40 godzin pracy w okresie rozliczeniowym (zależnym od firmy – w większości jest to miesiąc, ale zdarzają się i okresy rozliczeniowe trwające rok). Z obowiązku przestrzegania zasady 5-dniowego tygodnia pracy nie zwalania pracodawcy wypłacanie wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach, ale jej naruszenie, zgodnie z wieloma komentarzami do prawa pracy, możliwe jest, gdy pracodawca nie miał możliwości oddania dnia wolnego z przyczyn obiektywnych (koniec okresu rozliczeniowego) albo nie był w stanie uzgodnić terminu oddania dnia wolnego z pracownikiem.

Jak widać, obecne przepisy umożliwiają płacenie za pracę w sobotę, choć jest to z pewnością nieco bardziej skomplikowane niż byłoby po wejściu w życie proponowanych przez posłów zmian.

Przepisy Kodeksu Pracy nie dotyczą pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne (tzw. śmieciowe). W przypadku tych pracowników nie ma przepisów ograniczających czas pracy czy dających dodatkowe wynagrodzenie za pracę w soboty. Czas pracy i wynagrodzenie za nią zależą tylko i wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.

dt9q631
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt9q631