Polacy dużo mówią, a mało robią

Zdecydowana większość Polaków twierdzi, że woli działać niż narzekać na swój los, równocześnie ponad połowa uważa, że powodzenie w życiu zależy głównie od ich decyzji, a każdy z nas jest kowalem własnego losu.

Polacy dużo mówią, a mało robią
Źródło zdjęć: © Fotolia | Mark Huls

09.05.2014 | aktual.: 12.05.2014 12:50

Z raportu „Barometr ING: Realizujemy czy snujemy”, przygotowanego przez TNS Polska dla ING Banku Śląskiego wynika, że 32 proc. badanych osób nie ma w zwyczaju planować swoich działań. Pozostałym bliższa jest postawa planowania najważniejszych spraw, mimo ulegania impulsom - 42 proc. - oraz planowania jak największej liczby spraw - 26 proc.

71 proc. badanych przyznało, że zdarza im się odkładać realizację ważnych dla nich rzeczy na później, przy czym 16 proc. zadeklarowało, że taka sytuacja ma często miejsce w ich życiu. Osoby te jako główny powód odkładania spraw na później wskazały brak możliwości finansowych - 54 proc., ale także brak czasu - 29 proc. oraz brak wytrwałości - 15 proc.

- To co najczęściej hamuje Polaków od realizacji swoich planów to zwlekanie i wymówki. A ponieważ są wymówki, które zawsze dobrze brzmią, to na pierwszym miejscu umieszczamy brak środków finansowych. A to co nam w rzeczywistości przeszkadza w realizacji naszych planów to brak odwagi, by je zrealizować, brak zaufania do siebie że damy radę i brak gotowości do podjęcia ryzyka i zaangażowania się konkretne działanie – uważa Jacek Walkiewicz, ekspert ING, znany psycholog, trener oraz autor książek z zakresu rozwoju osobistego.

Brak wiary, że plany mogą się spełnić wymieniło 12 proc. respondentów, co potwierdza przekonanie większości Polaków, że są kowalami własnego losu. W ciągu ostatnich lat w polskim społeczeństwie zaszło wiele bardzo pozytywnych zmian. Po ponad 20 latach od transformacji zdecydowana większość Polaków uważa że powodzenie w życiu głównie zależy od nich samych. To bardzo dobra wiadomość - dodaje Walkiewicz.

Inni dużo mówią, ja działam

Oto kilka opinii innych ludzi. Która z tych opinii najlepiej opisuje Pana(i) osobiste odczucia? Proszę to ocenić przy pomocy 5 - stopniowej skali, gdzie "1" oznacza, że Pana(i) opinię w pełni opisuje stwierdzenie po lewej stronie, zaś wskazanie oceny "5" oznacza, że Pana(i) opinię w pełni opisuje stwierdzenie umieszczone po prawej stronie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)