Trwa ładowanie...

Polacy im bardziej zapracowani, tym bardziej szczęśliwi

Polaka uszczęśliwia praca. Tak najkrócej można streścić jedną z tez najnowszego badania Eurobarometru o zdrowiu psychicznym Europejczyków. Nawet najbardziej zapracowani menedżerowie czują się lepiej, niż kobiety zajmujące się domem - akcentuje "Metro".

Polacy im bardziej zapracowani, tym bardziej szczęśliwiŹródło: Jupiterimages
d15b7yx
d15b7yx

Autorzy przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej raportu szczegółowo przyjrzeli się kondycji psychicznej ponad 12 tys. Europejczyków. Z raportu Eurobarometru wynika, że w dobrym samopoczuciu nie odstajemy od mieszkańców innych krajów Unii. W Polsce dobre samopoczucie ma 54% badanych (unijna średnia to 61%). W Holandii, Irlandii, Finlandii i Luksemburgu szczęśliwe jest niemal 80% społeczeństwa. Za to w Grecji i na Litwie - zaledwie 40% Tym, co Polakom daje największą satysfakcję, jest praca. Aż 84% ma poczucie, że przełożeni ich doceniają. Więcej sygnałów uznania dostają Duńczycy, Szwedzi i Cypryjczycy. Najbardziej niedoceniani czują się Rumuni, Węgrzy, Czesi i Francuzi.

Menedżerowie czują się znacznie lepiej niż inne grupy zawodowe. Mimo że bardziej zmęczeni (56% - o 3% więcej niż średnia), to jednak doceniani (82%), rzadziej wpadają w psychiczne dołki. Są przekonani, że ich zajęcie odpowiada zdobytym kwalifikacjom (85% - w innych grupach to 70%). Raport Eurobarometru nie pozostawia też złudzeń, jak fatalny wpływ na samopoczucie ma brak aktywności zawodowej - zauważa gazeta.

Co trzecia kobieta, która zajmuje się domem, przyznała w badaniu, że jest w złym stanie psychicznym. Zmęczona codziennymi i obowiązkami jest ponad połowa z nich, wypalonych jest 45%. Niestety Polska należy do siedmiu państw Unii, gdzie różnice w poziomie zatrudnienia mężczyzn i kobiet z roku na rok się pogłębiają. Wśród kobiet po 55. roku życia pracuje u nas zaledwie 20% - niemal o połowę mniej niż średnia unijna. O tym dziś więcej na łamach "Metra".

d15b7yx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15b7yx