Trwa ładowanie...

Polacy kupują coraz więcej telewizorów

Polacy kupują coraz więcej odbiorników telewizyjnych, a tymczasem w Polsce produkuje się ich coraz mniej. Wszystko dlatego, że u nas produkują głównie firmy z Japonii, tymczasem świat podbijają telewizory z Korei - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Polacy kupują coraz więcej telewizorówŹródło: Jupiterimages
d1b6rno

W lipcu 2012 roku o wstrzymaniu produkcji zadecydowała firma Orion Electric Poland. Powstawało tam ok. 700 tys. odbiorników rocznie. Natomiast Sharp Manufacturing Polska zanotował taki spadek zamówień, że na początku tego roku firma została zmuszona do opuszczenia Pomorskiej SSE, gdyż nie była w stanie wypełnić swoich zobowiązań związanych z liczbą zatrudnianych pracowników.

Z linii produkcyjnych w 2012 roku należących do największych międzynarodowych graczy zjechało 20,4 mln sztuk telewizorów. To o 1,45 proc. mniej niż w 2011 roku. Dla porównania w 2011 roku wobec 2010 roku spadek produkcji wyniósł aż ponad 21 proc.

Na tę sytuację wpływ ma spadek liczby zamówień pochodzących z zagranicznych rynków, od których fabryki są uzależnione. Wysyłają tam około 90 proc. swojej produkcji. Dużym problemem jest ostra konkurencja ze strony koreańskich graczy. Mowa tu o LG, ale też o Samsungu, który sprzedaje u nas coraz więcej telewizorów wytwarzanych na Słowacji. W ostatnim roku udziały Samsunga wzrosły z 32 do 28 proc.

LG przewiduje, że produkcja w tym roku wzrośnie z powodu zwiększenia popytu na rynkach południowych - Hiszpanii, Grecji czy Portugalii. Największy problem nad Wisłą mogą mieć japońscy gracze, którzy nie chcą deklarować, ile w tym roku wyprodukują odbiorników.

d1b6rno
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b6rno