Trwa ładowanie...

Polacy nie płacą podatków. Budżet straci 50 miliardów złotych

To więcej niż deficyt budżetu państwa, który wyniósł niecałe 30 mld zł.

Polacy nie płacą podatków. Budżet straci 50 miliardów złotychŹródło: WP.PL, fot: Arek Olek/flickr (CC BY 2.0)
d1134ru
d1134ru

Dług podatników wobec fiskusa narasta. Już na koniec 2013 roku zaległości z tytułu VAT, PIT i CIT odpowiadały zawrotnej kwocie 29 mln zł. W ubiegłym roku wzrost był jeszcze boleśniejszy dla fiskusa - aż o 9 mld zł, do ponad 38 mld zł - podaje "Puls Biznesu".

To więcej niż deficyt budżetu państwa, który wyniósł niecałe 30 mld zł. A eksperci oceniają, że całkowity dług podatników wobec państwa jest jeszcze większy i obecnie wynosi 45 mld zł, nie licząc odsetek.

To większa kwota niż prognozowano w budżecie. Minister finansów ocenił bowiem, że wszystkie należności podatkowe w 2014 r. tylko nieznacznie przekroczą 42 mld zł, chociaż już na koniec pierwszego półrocza było to 40 mld zł.

Resort przyznaje też, że nie spodziewa się poprawy w tym roku. Należności mają sięgać prawie 50 mld zł. Gdyby udało się te pieniądze odzyskać, deficyt budżetowy zmieniłby się w nadwyżkę.

Jednym z kluczowych narzędzi do walki z nieuczciwymi podatnikami miało być utworzenie Centralnego Rejestru Dłużników. Na razie pomysł pozostaje na papierze, bo rząd już dwukrotnie nie zaakceptował projektu MF, zakładającego utworzenie takiej czarnej listy.

d1134ru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1134ru