Trwa ładowanie...

Polacy pokochali nowe banknoty

Nasze nowe pieniądze nam się podobają. Po zmianach zabezpieczeń jeszcze bardziej - donosi "Gazeta Wyborcza".

Share
Polacy pokochali nowe banknoty
Źródło: NBP
d14zasp

NBP wprowadził do obiegu nowe, lepiej zabezpieczone banknoty. Czy Polacy zaznajomili się z tymi nowymi pieniędzmi? Sami twierdzą, że wiedzą o zmianie. Pytani przez ankieterów TNS w większości (83 proc.) to potwierdzili. Ze znajomością zabezpieczeń jest jednak różnie.

W opinii ankietowanych banknoty z królami są ładne. Już w poprzednich badaniach Polacy to przyznawali. Po unowocześnieniu, nie tylko wydają się nam ładniejsze, ale i staranniej wykonane.

NBP wprowadził w kwietniu do obiegu nowe banknoty 10, 20, 50 i 100 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Banknot o nominale 200 zł na razie pozostaje bez zmian. Dotychczasowe banknoty pozostają ważne bezterminowo.

d14zasp

Najwięcej zmian pojawiło się na banknocie 100 zł. Przy nominale po lewej stronie jest tzw. odkryte pole bieli. Dzięki temu łatwiej można rozpoznać stopień zużycia pieniądza i jego zabrudzenia. Banknot wydaje się jaśniejszy. Na bieli umieszczono wzbogacony znak wodny z wizerunkiem Władysława II Jagiełły, który jest lepiej widoczny niż to było dotychczas. Poniżej pojawił się nowy jednorodny znak wodny z nominałem 100 zł.

Banknot jest zabezpieczony metalizującą nitką. Rozeta płynnie zmienia kolor ze złotego w zielony, pojawił się owal, w którym zostały umieszczone elementy graficzne. Podczas oglądania pod światło uzupełniają się, tworząc koronę. W zależności od kąta patrzenia z prawej strony portretu władcy widać koronę lub cyfry oznaczenia nominału "100", z lewej zaś słowne i cyfrowe oznaczenia nominału, a pomiędzy nimi skrót "NBP". Ponadto na banknocie zostały umieszczone znaki widoczne tylko w promieniach UV.

Na banknocie 50 zł nowością jest królewska litera "K", wraz ze zmianą kąta patrzenia kolor stylizowanej litery "K" w koronie płynnie przechodzi z zielonego w niebieski. Na banknocie 20 zł nowość to pas opalizujący umieszczony na odwrotnej stronie banknotu oraz korona w owalu. Zmodernizowany został znak wodny i elementy widoczne w ultrafiolecie. Podobne elementy są charakterystyczne dla zmodernizowanego banknotu 10 zł.

d14zasp

Podziel się opinią

Share
d14zasp
d14zasp