Trwa ładowanie...
niemcy

Polacy ratują Brandenburgię przed wyludnieniem

W przeszłości bliskość polskiej granicy nie zawsze oceniana była pozytywnie przez mieszkańców Wschodnich Niemiec. Przy okazji wizyty prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera prasa ocenia bardzo pozytywnie migrację z Polski.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Polacy ratują Brandenburgię przed wyludnieniem
Źródło: East News, fot: Robert Stachnik/REPORTER
d1uq1hb

Przy okazji wizyty prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera na terenach graniczących z Polską, niemiecka prasa pisze o pozytywnym wpływie osiedlania się Polaków na sytuację we wschodniej Brandenburgii.

Steinmeier w piątek odwiedził powiat Uckermarck we wschodniej Brandenburgii. Realizując obietnicę złożoną podczas obejmowania urzędu, spotkał się z mieszkańcami Tantow i kilku innych miejscowości trapionych problemami demograficznymi i ekonomicznymi.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” podaje liczby świadczące o wyludnianiu się tego regionu. W 1990 roku na terenie Uckermark mieszkało 170 tys. osób, obecnie jest ich 121 tys., a do 2040 roku ich liczba ma spaść do 90 tys.

d1uq1hb

Tantow, miejscowość we wschodniej części Uckermark, położona niedaleko polskiej granicy, próbuje walczyć z demograficznym kryzysem, przyciągając polskich migrantów. Ich dzieci uczęszczają do miejscowego przedszkola „Kraina przygód” – czytamy w „FAZ”.

Polacy ratują Tantow

„To, co prezydent usłyszał w przedszkolu, brzmi jak bajka o pomyślnym rozwiązaniu problemów” – pisze Eckart Lohse, dziennikarz „FAZ” towarzyszący Steinmeierowi w podróży.

Dzięki polskim rodzinom, które po stronie niemieckiej znajdują działki budowlane po korzystniejszych cenach niż po stronie polskiej, cała miejscowość ożyła – pisze Lohse.

Przedszkole jest znów pełne życia – obecnie uczęszcza do niego 31 niemieckich dzieci i 29 polskich, a wkrótce ma ich być łącznie 70.

d1uq1hb

„Powstają przyjaźnie zarówno między dziećmi, jak i między rodzicami. Rzemieślnicy cieszą się ze zleceń od polskich mieszkańców” – zaznacza dziennikarz.

Zobacz też: "Białorusini coraz chętniej przyjeżdżają szukać pracy w Polsce"

„FAZ” pokreśla, że przykładem pozytywnego wpływu polskich migrantów jest też sytuacja ochotniczej straży pożarnej w Tantow. Gazeta pisze o „dobrze funkcjonującej niemiecko-polskiej integracji”.

Otwarte granice dobrodziejstwem

W podobnym tonie utrzymana jest relacja „Sueddeutsche Zeitung” o wizycie Steinmeiera w Tantow. Polsko-niemieckie przedszkole jest „dowodem na to, co w napiętej politycznie atmosferze roku 2018 wydawało się niemożliwe: że otwarte granice są dla ludzi dobrodziejstwem”.

d1uq1hb

„Do niedawna nie tylko przedszkole, ale cała wieś przy granicy polsko-niemieckiej była bliska końca” – pisze Stefan Braun.

„Migracja, malejący przyrost naturalny, powolne wymieranie. Lecz potem przyszli Polacy i uratowali przyszłość tego regionu, uznając niemiecką stronę za miejsce nadające się do życia” – czytamy w „SZ”.

Przedszkole, któremu groziło zamknięcie, miało naraz wystarczającą liczbę dzieci, podobnie było ze szkołą – zaznacza Braun.

Co to jest granica?

Berliński „Tagesspiegel” przytacza opinię jednego z Polaków, którego dziecko chodzi do przedszkola, że tutejsze dzieci „nie znają słowa granica”. Co siódmy mieszkaniec regionu jest Polakiem. Niskie ceny ziemi są magnesem przyciągającym migrantów z Polski – wyjaśnia „Tagesspiegel”.

d1uq1hb

„Dzieci śpiewają na powitanie prezydenta piosenkę w dwóch językach, Steinmeier klaszcze i śmieje się. Ponad połowa dzieci pochodzi z Polski, bez nich trzeba by zamknąć placówkę” – czytamy w „Tagesspieglu”.

Relacje z wizyty Steinmeiera to kolejny głos pozytywnie oceniający migrację Polaków na tereny po zachodniej stronie Odry. Pod koniec lipca na stronie internetowej stacji telewizyjnej N-TV ukazał się obszerny materiał o Polakach w Gartz nad Odrą zatytułowany „Wyludnione obszary uratowali Polacy”.

W Gartz nad Odrą w Brandenburgii od lat mieszka wielu Polaków. Dzięki przemyślanej polityce lokalnych władz, obyło się bez konfliktów. Skorzystali na tym zarówno dawni mieszkańcy, jak i przybysze zza granicy.

d1uq1hb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1uq1hb

Podziel się opinią

Share
d1uq1hb
d1uq1hb