Trwa ładowanie...

Polacy rzucili się na środki z MdM. Nie dostałeś dopłaty? Możesz teraz stracić własne pieniądze

186 tys. zł w każdej minucie, 3 tys. zł co sekundę. W takim tempie rozeszły się pieniądze z programu "Mieszkanie dla Młodych". 67 mln zł zniknęło w niecałe 6 godzin. Ci, którzy nie załapali się na wsparcie, mogą teraz stracić pieniądze. I nie chodzi tylko o dopłatę, ale i środki własne.

d401437
d401437

- Istnieje bardzo duże ryzyko, że część osób, które ustawiły się w kolejce, pieniędzy nie dostaną. To oznacza wymierne koszty albo ryzyko, że utraci się pieniądze - tłumaczy Bartosz Turek, ekspert rynku nieruchomości z Open Finance.

Jak to możliwe? - Jeżeli podpisało się umowę to za usługę notarialną trzeba było zapłacić. Do tego sprzedającemu trzeba było wpłacić zadatek albo zaliczkę. Jeżeli jest to zadatek i nie stawimy się na umowę końcową, bo nie będziemy mieli kredytu hipotecznego, który nam sfinansuje zakup, to możemy stracić - wyjaśnia.

Jeśli czyjś wniosek o dopłatę został zarejestrowany za późno – w momencie, w którym limit był już wyczerpany, taka osoba trafia na listę rezerwową. Może wystarczyć na takich beneficjentów pieniędzy tylko, jeśli szczęśliwcy zarejestrowani wcześniej zrezygnują z zakupu albo nie dostaną kredytu. Będąc na liście rezerwowej trzeba więc być świadomym ryzyka, że z banku może przyjść informacja o tym, że pieniędzy zabrakło.

Co jak nie dostaniemy dopłaty? Ekspert sugeruje, że w takim wypadku pozostają dwa rozwiązania. Kwotę, która miała pochodzić z programu MdM można po prostu uzupełnić własnymi środkami. O ile oczywiście się je posiada. A co, gdy nie mamy dodatkowych środków, a dopłaty również nie dostaliśmy? Można liczyć na zmianę warunków zakupu mieszkania.

d401437

Sprzedający mieszkanie lub dom może zgodzić się na wydłużenie czasu zarezerwowanego na formalności kredytowe. O ile takie rozwiązanie jest możliwe, to warto wydłużyć czas na zawarcie umowy notarialnej do stycznia czy lutego 2018 roku.

- O pieniądze z "Mieszkania dla młodych" można będzie jeszcze się ubiegać na początku przyszłego roku. Znowu trzeba spodziewać się dużego zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców, bo pieniędzy będzie do wzięcia około 6 razy więcej. Osoby, które będą miały przygotowane wszystkie dokumenty, będą więc mogły zająć kolejkę wcześniej i zdobyć brakujące na zakup pieniądze - radzi Bartosz Turek.

Jak już pisaliśmy w money.pl - ta transza dopłat cieszyła się wyjątkowym powodzeniem. Już w okolicach godziny 14 nie było szans na otrzymanie pieniędzy. Wnioski złożyło przynajmniej 2,5 tys. osób. Jeszcze w poniedziałek, Bank Gospodarstwa Krajowego szacował, że pula wyczerpie się w najwyżej dwa dni - o czym pisaliśmy w money.pl.

Zobacz także: Komu przysługują pieniądze z MdM?

d401437
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d401437