Polacy w kryzysie
Większość ankietowanych Polaków uważa, że sprawy w Polsce zmierzają w złym kierunku, a gospodarka przeżywa kryzys. Co trzeci ankietowany jest zdania, że w ciągu trzech najbliższych lat warunki życia pogorszą się - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez TNS OBOP, którego wyniki PAP otrzymała w poniedziałek.
Zdaniem 62 proc. respondentów sprawy w Polsce zmierzają w złym kierunku. Co czwarty ankietowany (26 proc.) jest przeciwnego zdania; natomiast 12 proc. respondentów nie ma opinii na ten temat. Nastroje te są podobne jak miesiąc temu. Jednak w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego odsetek osób pozytywnie oceniających zmiany spadł o 6 pkt proc., a o 9 pkt proc. przybyło osób negatywnie oceniających sytuację.
Z rynku zniknie około 700 firm »
Połowa polskich firm odczuła skutki kryzysu »
Rzeczywistość słabo potwierdza oczekiwania »
Krytycznie o sytuacji w Polsce wypowiadają się głównie mieszkańcy wsi oraz osoby słabo wykształcone.
Dwóch na trzech ankietowanych Polaków (67 proc.) uważa, że gospodarka przeżywa kryzys, z czego prawie co piąty ankietowany (18 proc.) określa ten kryzys jako głęboki. 28 proc. ankietowanych uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie rozwoju. Reszta nie ma opinii na ten temat. Negatywną opinię mają najczęściej czterdziestolatkowie.
Ponad jedna trzecia badanych (36 proc.) uważa, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności w Polsce pogorszą się. 33 proc. respondentów uważa, że warunki te nie zmienią się, a zdaniem co czwartego ankietowanego (26 proc.) nastąpi poprawa. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego liczba osób, uważających, że sytuacja w Polsce nie zmieni się, zmalał o 7 pkt proc., natomiast odsetek badanych, spodziewających się pogorszenia materialnych warunków życia, wzrósł o 5 pkt proc. W porównaniu do badania z września - dane kształtowały się podobnie.
Sondaż TNS OBOP przeprowadzono w dniach 1-4 października 2009 roku na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1 tys. mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej. Maksymalny błąd statystyczny wynosi 3 proc.