Polacy zjechali do Zakopanego. Górale błyskawicznie podnoszą ceny
Liczba rezerwacji miejsc noclegowych w Tatrach rośnie z każdym dniem - pisze "Gazeta Wyborcza". Właściciele pensjonatów postanowili wykorzystać te wzmożone zainteresowanie i podnoszą ceny. Najtańsze noclegi podrożeją o około 20 proc.
Wchodzimy w fazę wypełnienia, bo obecny ruch zaczyna się po prostu "wylewać" z Zakopanego do Kościeliska. W tej chwili obłożenie w pensjonatach w rejonie Zakopanego wynosi średnio 70 proc., a niektóre obiekty trzymają pełne obłożenie do 20 sierpnia – relacjonuje w rozmowie z dziennikiem Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera
"Gazeta Wyborcza" pisze, że jeszcze na początku lipca taka sytuacja nie była wcale oczywista. Właściciele hoteli i pensjonatów mieli zarezerwowane średnio co drugie łóżko. Część przedsiębiorców próbowała zachęcać turystów do odwiedzin Zakopanego oferując nawet 50-proc. rabaty.
Teraz nie będzie to już potrzebne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że najtańsze miejsca noclegowe (ok. 200 zł za noc) podrożeją o jedną piątą. Ceny w najdroższych obiektach mają pozostać bez zmian. Średnia cena za spędzenie nocy w stolicy polskich Tatrach wzrośnie do prawie 600 zł.
Arabowie pokochali Zakopane
Duży popyt na noclegi w polskich górach jest jednak nie tylko efektem zainteresowania ze strony Polaków. Coraz więcej turystów przybywa do Zakopanego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W 2023 r. Polskę odwiedziło 42,5 tys. osób z kraju Emirów.
Rahma Abdelaal, kierowniczka biura podróży Al Qaed w Adżmanie powiedziała redakcji WP Finanse, że Arabów do Polski przyciąga przede wszystkim to urokliwa natura. Jak podkreśla, chodzi o "urzekające krajobrazy, bujną zieleń, jeziora i góry", które pociągają arabskich turystów poszukujących spokoju i instagramowych miejscówek.
- Zakopane i Kraków mają już dobrze rozpoznane. Wiele rzeczy ogarniają na własną rękę - zauważyła Katarzyna Kuziemska z Departamentu Planowania i Rozwoju Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).