Polak inwestor. Oszczędzanie z myślą o przyszłości
Polacy coraz chętniej inwestują lub deklarują, że chcieliby zacząć. Co ciekawe, rodzimi inwestorzy nie lubią ryzyka i kapitał utrzymują m.in. w kruszcach oraz obligacjach skarbowych. Te ostatnie wybierają głównie ci, którzy nie myślą o szybkim zysku, ale o dłuższej perspektywie.
Jak czytamy w przygotowanym przez firmę iKsync oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie raporcie "Polak Inwestor 2023", swoje oszczędności w różne instrumenty finansowe inwestuje już 74,1 proc. pytanych, w tym większość regularnie (41,1 proc.). Nie robi tego 25,9 proc., ale zdecydowana większość osób z tej grupy, bo 18,3 proc. chciałaby zacząć.
Ankietowani inwestują w samorozwój (50 proc.), kruszce (45,9 proc.) oraz obligacje skarbowe (44 proc.). Wybór instrumentów nie dziwi, gdy przyjrzymy się, co według inwestorów oraz osób nieinwestujących najlepiej chroni przed inflacją, a są to właśnie kruszce (63,8 proc.), nieruchomości (57,2 proc.) oraz obligacje (46,5 proc.). Według autorów raportu Polacy nie lubią ryzyka – ponad 56 proc. pytanych unika ryzyka w inwestowaniu.
Jakie są motywy oszczędzania? Pieniądze odkładamy przede wszystkim z myślą o przyszłości, także tej bardziej odległej. Oszczędzanie długoterminowe ma bowiem sporo zalet. Pozwala nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo oszczędzającego w przyszłości, ale też zrealizować większe cele finansowe. To także doskonały sposób na przygotowanie się na nieprzewidziane zdarzenia, w tym nagłe wydatki związane ze zdrowiem. Solidna poduszka finansowa pozytywnie wpływa również na większą elastyczność oraz swobodę w podejmowaniu życiowych decyzji, np. o zmianie pracy. Inwestowanie części zgromadzonych oszczędności może też chronić przed skutkami inflacji.
Obligacje EDO – działanie długoterminowe
Myśląc o budowaniu kapitału w dłuższym terminie i mając na uwadze fakt, że raczej unikamy ryzyka, warto przyjrzeć się obligacjom skarbowym. To rodzaj papierów wartościowych, które emituje Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów. Za wykup obligacji Skarb Państwa odpowiada całym majątkiem, stąd instrument ten jest uznawany za jeden z mniej ryzykownych sposobów inwestowania.
To metoda, która może sprawdzić się w przypadku osób, które z założenia nie nastawiają się na szybki zysk. Przykładem takiego podejścia są emerytalne dziesięcioletnie obligacje oszczędnościowe EDO, które można kupić m.in. za pośrednictwem Biura Maklerskiego Pekao.
EDO to skrót od słów: emerytalne, dziesięcioletnie, oszczędnościowe. Mowa tu więc o inwestycji środków w obligacje na okres 10 lat. EDO są indeksowane inflacją, a zatem oprocentowanie jest uzależnione od jej wysokości. Dodatkowo ten rodzaj obligacji ma kapitalizację odsetek. Oznacza to, że wartość odsetek naliczona za okres odsetkowy dodawana jest do wartości nominalnej obligacji i dopiero od tej sumy naliczane są odsetki w kolejnym okresie odsetkowym.
Jedna obligacja kosztuje tylko 100 zł
Detaliczne obligacje Skarbu Państwa ma w swojej ofercie Biuro Maklerskie Pekao. Co ciekawe, w tym roku ponad 90 proc. obligacji EDO klienci biura kupili przez aplikację PeoPay (do pobrania w Google Play i App Store) lub w serwisie internetowym Pekao24 (wskaźnik dla wszystkich obligacji wynosi ok. 70 proc.). Kupując przez internet, wszystkie formalności można załatwić bez wychodzenia z domu. Oczywiście obligacje kupimy również stacjonarnie w Punktach Sprzedaży Obligacji działających w Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego Pekao, a także w Punktach Usług Maklerskich zlokalizowanych w wybranych oddziałach banku (takich Punktów jest ponad 370 w całej Polsce). Transakcję przeprowadzimy też dzwoniąc na infolinię – tel. 800 105 800.
Warto w tym miejscu dodać, że w Biurze Maklerskim Pekao znajdziemy nie tylko obligacje 10-letnie EDO, ale też obligacje z oprocentowaniem stałym (3-miesięczne i 3-letnie) lub zmiennym (1-roczne i 2-letnie), a także 4-letnie indeksowane inflacją. Tak elastyczna oferta pozwala na wybór i dopasowanie obligacji do własnych potrzeb inwestycyjnych oraz oczekiwań.
Każda oszczędnościowa obligacja skarbowa, niezależnie od jej rodzaju, kosztuje 100 zł. W przypadku obligacji EDO, dostępnych w Biurze Maklerskim Pekao, wysokość oprocentowania w pierwszym okresie odsetkowym określana jest w liście emisyjnym, w kolejnych zaś okresach jest obliczana jako suma inflacji i marży (obowiązuje roczna kapitalizacja odsetek). W ofercie obowiązującej do 31 lipca 2024 r. oprocentowanie w pierwszym rocznym okresie odsetkowym wynosi 6,8 proc., a marża w kolejnych okresach odsetkowych to 2 proc.
Warto dodać, że w razie potrzeby w każdej chwili można wycofać część lub wszystkie środki na warunkach wskazanych w liście emisyjnym. Wartość naliczonych odsetek zostanie w takim przypadku pomniejszona o opłatę, która wynosi 2 zł od każdej obligacji dziesięcioletniej.
Więcej informacji o oszczędnościowych obligacjach skarbowych można znaleźć na stronie Banku Pekao S.A.
Publikacja handlowa. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Szczegółowe informacje o usłudze, w tym opis kosztów oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, a także informacje na temat sprzedaży krzyżowej usług maklerskich świadczonych przez Biuro Maklerskie Pekao, w tym opis ryzyk oraz wskazanie kosztów i opłat związanych z zawarciem, wykonaniem lub rozwiązaniem poszczególnych umów, zawarte są w Regulaminie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao, Taryfie opłat w zakresie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao oraz Pakiecie informacyjnym, dostępnych na stronie https://www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe.