Polak na czele Światowej Rady Unii Kredytowych
Grzegorz Bierecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK, stanął na czele Światowej Rady Unii Kredytowych. To organizacja zrzeszająca
200 milionów ludzi ze 101 krajów.
Podczas Międzynarodowej Konferencji Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU - World Council of Credit Unions) w Ottawie Rada Dyrektorów WOCCU, powołana przez Walne Zgromadzenie, zdecydowała o przyznaniu stanowiska przewodniczącego tej międzynarodowej organizacji Grzegorzowi Biereckiemu - twórcy spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce.
O jego wyborze zadecydowały jego zaangażowania w rozwój ruchu spółdzielczości finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz doprowadzenie do dynamicznego rozwoju SKOK-ów w Polsce.
Jak podkreśla sam Grzegorz Bierecki, Światowa Rada Unii Kredytowych jest strukturą, której nadrzędną rolą jest reprezentowanie unii kredytowych wobec instytucji o charakterze globalnym. Przykładem tu jest choćby współpraca z grupą G8, czyli organizacją, która decyduje o strategicznych kierunkach rozwoju tego świata. Spotkania grupy G8 i G20 przekładają się na działania organizacji międzynarodowych i międzyrządowych, które z kolei mają wpływ regulacyjny.
Czym są unie kredytowe i WOCCU
Światowa Rada Związków Kredytowych z siedzibą w Madison w USA to międzynarodowy związek unii kredytowych. Działając od 1971 roku, zrzesza dzisiaj unie ze 101 krajów. Aktywa unii kredytowych na świecie wynoszą ponad 1,6 biliona dolarów. Należy do nich ponad 200 milionów członków, zrzeszonych w przeszło 56 000 unii.
Funkcjonowaniu tych instytucji przyświeca hasło: "Nie dla zysku, nie z filantropii, ale po to, żeby służyć”. Unie kredytowe zapewniają swoim członkom szansę na założenie własnej instytucji finansowej, pomagają im stworzyć możliwości uruchomienia małego przedsiębiorstwa, inwestycję w rozwój gospodarstwa, budowy domów rodzinnych.
Światowa Rada Unii Kredytowych występuje w imieniu unii kredytowych przed organizacjami międzynarodowymi i współpracuje z rządami krajowymi w celu udoskonalania prawodawstwa i ustalania zasad działania unii. W skali regionalnej WOCCU wspiera unie w działaniach na rzecz rozwoju tych instytucji, poszukiwania nowych rozwiązań oraz propagowania idei spółdzielczości.
- Zaangażowanie WOCCU jako swoistego rzecznika interesów jest niebywale ważne dla jakości regulacji dotyczących unii kredytowych i dla możliwości zachowania ich unikalnego charakteru. To zagadnienie, na którym teraz, w zmieniającym się świecie, Światowa Rada Unii Kredytowych musi się koncentrować - twierdzi Bierecki.
O nowych obowiązkach Grzegorz Bierecki mówi: - Na pewno oznaczać to będzie dla mnie podwójny dzień pracy, przecież kiedy skończą się moje obowiązki w Polsce, nowy dzień wstanie za oceanem. Ale warto. Jest to przecież swego rodzaju zwieńczenie kariery w tej branży. Wybór na to stanowisko jest, jakby nie patrzeć, wyborem najbardziej prestiżowym w sektorze unii kredytowych, który - przypomnę - zrzesza już 200 milionów ludzi na całym świecie.
Kim jest Bierecki?
Grzegorz Bierecki jest twórcą i założycielem Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Polsce - instytucji finansowej zrzeszającej ponad 2,6 miliony gospodarstw domowych z aktywami ponad 18 miliardów zł.
Posiada ponad 20-letnie doświadczenie związane z rynkiem finansowym w Polsce. W latach 1990-2011 był prezesem Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych. Był autorem programu rozwojowego Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Polsce, dla którego uzyskał wsparcie ze strony rządu amerykańskiego, Wspólnoty Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz szeregu narodowych organizacji związków kredytowych między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Irlandii. Współtworzył i promował przepisy prawne, stanowiące podstawę działania spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Od 1992 do października 2012 r. był prezesem Zarządu Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Od października 2012 r. pełni funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej.