Trwa ładowanie...

Polak potrafi - budowa obwodnicy ma... 40 lat poślizgu

Błąd zarządu województwa może na kolejne lata opóźnić budowę północnej obwodnicy Krakowa. Władze Małopolski, zamiast zabiegać o wpisanie trasy na krajową listę obwodnic, skupiły się na szukaniu inwestora. Nie znalazły, bo droga najpierw musi się znaleźć na krajowej liście. A tereny pod tę inwestycje blokowane są już... 40 lat.
Share
Polak potrafi - budowa obwodnicy ma... 40 lat poślizgu
Źródło: Jupiterimages
d14stxb

Wicemarszałek Marek Sowa, pytany, dlaczego nie wystąpił o wpis trasy na krajową listę obwodnic odpowiedział, że zarząd województwa najpierw wystąpił do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, by zechciała zostać współinwestorem drogi. minister infrastruktury Cezary Grabarczyk jasno stwierdził jednak, że nie realizuje dróg, których nie ma na liście. Nadal wprawdzie są możliwe jej korekty. - Jednak w tej chwili skupimy się na odbudowie dróg po powodzi, obwodnice odkładamy na czas po 2012 r. - mówi Grabarczyk.

Na tym nie koniec problemów. Choć projekt północnej obwodnicy jest gotowy i można byłoby się starać o wydanie dla niej decyzji środowiskowych, bez wskazania inwestora decyzja ta nie zostanie wydana.

Andrzej Garpiel, projektant drogi wystąpił o decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego zadania. Wskazał tam, że inwestorem jest... Urząd Marszałkowski i Gmina Kraków.

d14stxb

Co ciekawe, z dokumentacji obwodnicy wynika, że będzie to droga ekspresowa, zaliczana do krajowych. A władze województwa nie mogą taką drogą zarządzać, leży to w kompetencji GDDKiA.

Województwo może mieć w zarządzie tzw. drogę główną, niższej kategorii. Takiej właśnie chcą mieszkańcy Zielonek. Jeśli będzie ekspresową, nie będą mieli zjazdów, choć powstanie w centrum ich gminy.

Przewodniczący Rady Gminy Zielonki Ryszard Krawczyk i wójt Zielonek Bogusław Król twierdzą, że zjazdy z drogi byłyby rekompensatą dla mieszkańców, których tereny od 40 lat są blokowane pod tę inwestycję. Wicemarszałek Sowa upiera się jednak przy drodze ekspresowej. - Nie wyobrażam sobie, by północna obwodnica miała niższą kategorię, niż pozostałe 50 kilometrów okalające Kraków - podkreśla Sowa.

Wszystko wskazuje na to, że w 2015 roku, kiedy ma się zakończyć budowa wschodniej obwodnicy, ring wokół miasta nie będzie zamknięty tylko na północy.

Polecamy w wydaniu internetowym:
Krakowski sąd: nie dopilnował dziecka, poniesie karę

d14stxb

Podziel się opinią

Share
d14stxb
d14stxb