Polak potrafi - przedsiębiorczość w Polsce
Z badań Eurobarometru wynika, że niemal połowa Polaków deklaruje chęć założenia własnego biznesu. W ostateczności, na taki krok decyduje się jedynie kilka procent z nas.
23.07.2009 | aktual.: 23.07.2009 13:58
Z badań Eurobarometru wynika, że niemal połowa Polaków deklaruje chęć założenia własnego biznesu. W ostateczności, na taki krok decyduje się jedynie kilka procent z nas.
Tym, co zniechęca do posiadania własnej firmy, jest szereg barier wejścia - wizja urzędów, pliku niezbędnych dokumentów oraz późniejszych problemów z fiskusem, czy interpretacją przepisów prawa.
Mimo wymienionych utrudnień, samozatrudnienie ma się w Polsce całkiem dobrze. W IV kwartale 2008 roku na własny rachunek pracowało ponad 2,9 mln Polaków, czyli 18,2proc. wszystkich pracujących. Z badania firmy SMG/KRC wynika, że w wielu przypadkach inicjatywę blokuje polityka kolejnych rządów. Spośród pięciu głównych hamulców przedsiębiorczości w Polsce, aż cztery odnoszą się do warunków stwarzanych przez państwo. Są to: wysokie podatki (50proc.), uciążliwe relacje z organami administracji (33proc.), zmienność przepisów prawa (30proc.) oraz niska jakość polskiego ustawodawstwa (18proc.). Oskarżenia te mają swoje uzasadnienie. Według rankingu Banku Światowego z 2008 roku, pod względem przyjazności gospodarki dla przedsiębiorców Polska zajęła 76. pozycję wśród 181 państw na świecie.
Aby ułatwić prowadzenie własnego biznesu, rząd wspiera lub opracowuje szereg inicjatyw o charakterze prawnym. Pod koniec marca 2009 roku weszła w życie koncepcja tzw. jednego okienka, która umożliwia rejestrację firmy poprzez złożenie jednego wniosku w urzędzie gminy/miasta. Na początku stycznia 2009 roku znowelizowano Kodeks spółek handlowych. Dzięki wprowadzonym poprawkom kapitał zakładowy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5 tys. PLN, a nie tak jak wcześniej 50 tys. PLN. Obok ułatwień prawnych, istotną kwestią są nowe źródła pozyskiwania funduszy, przede wszystkim środki UE dostępne z puli prowadzonych przez Wspólnotę programów.
Co blokuje przedsiębiorczość Polaków? Dlaczego prowadzenie biznesu w Polsce jest bardziej uciążliwe niż w innych krajach świata? Jakie inicjatywy pro przedsiębiorcze wprowadza rząd? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule "Praca na swoim - nowe inicjatywy, szanse i bariery" w portalu rynekpracy.pl.
Redakcja rynekpracy.pl