Trwa ładowanie...
d28r09z
31-05-2016 16:05

Police: zawyżona wartość spółki w Senegalu wpłynęła na wyniki spółki

Zawyżona wartość spółki zależnej związanej z afrykańskimi złożami fosforytów wpłynęła na sprawozdanie finansowe Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police za 2015 r. - twierdzi zarząd polickich zakładów. Według niego, spółka zakończyła rok ze stratą 71,6 mln zł.

Share
d28r09z

Sprawozdania finansowe spółki za 2015 r. jest dotknięte "istotnym błędem" - stwierdza w uchwale zarząd polickich zakładów. Jak oceniono, źródłem błędu jest zawyżona wartość aktywów spółki zależnej African Investment Group związanej ze złożami fosforytów w Senegalu, którymi dysponują Police.

Według zarządu, wynik finansowy netto w sprawozdaniu skonsolidowanym za 2015 r. powinien wykazać stratę na poziomie 71,6 mln zł, a zysk netto w sprawozdaniu jednostkowym powinien przybrać niższą wartość, czyli blisko 59 mln zł. W porównaniu do opublikowanych sprawozdań, w pierwszym przypadku wynik powinien być mniejszy o 236,4 mln zł, a zysk o 109,8 mln zł - twierdzi zarząd.

Spółka African Investment Group (AFRIG) w 2015 r. nie wydobywała fosforytów z własnych złóż, a jedynie pośredniczyła w zakupach surowca od podmiotów trzecich z Afryki - uważa zarząd.

Jak powiedziała PAP we wtorek wiceprezes Polic Anna Zarzycka-Rzepecka, "Lam Lam" czyli jedno z dwóch złóż spółki AFRIG zostało wyczerpane już w 2014 r., a wydobytego surowca było znacznie mniej niż szacowano. Z kolei, podkreśliła, na drugim złożu "Kebemer" spółka poszukuje obecnie fosforytów, ale na koniec grudnia ub.r. nie uzyskała jeszcze koncesji wydobywczej, a prace geologiczne są na początkowym etapie.

d28r09z

Założenie rozpoczęcia wydobycia w 2016 r. fosforytów, a tym bardziej ich znaczących dla spółki ilości jest - zdaniem polickich zakładów - "bezpodstawne".

"Podtrzymujemy nasze stanowisko, że sprawozdanie finansowe za 2015 r. zostało sporządzone rzetelnie i zgodnie z posiadaną przez nas wiedzą na dzień jego sporządzenia" - powiedział PAP były wiceprezes zarządu polickich zakładów Wojciech Naruć. "Jesteśmy zaskoczeni skalą tzw. +błędów+ zaprezentowanych przez obecny zarząd i poddamy te kwestie analizie" - dodał.

Na początku maja br. prezes Polic Wojciech Wardacki podkreślił, że sytuacja inwestycji w Senegalu jest analizowana przez zarząd. Sprawdzane są "dobre i złe" sygnały o złożach surowców docierające do zarządu - mówił wówczas.

Przyznane koncesje pozwalają na zaspokajanie bieżących potrzeb zakładów, a w 2014 r. ma być dostarczonych do Polic 400 tys. ton fosforytów z Senegalu - informowały pod koniec 2013 r. Police. Spółka podała też, że dzięki dostępowi do własnych surowców Police zaoszczędzą w 2014 r. ok. 30 mln zł.

d28r09z

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA jest jedną z największych firm chemicznych w Polsce wchodzących w skład Grupy Azoty SA. W 2014 r. przychody Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA wyniosły 2,4 mld zł przy zysku netto na poziomie 83 mln zł.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim, co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

d28r09z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28r09z
d28r09z