Policja rozważa zatrudnianie cudzoziemców. Mają wypełnić lukę kadrową

Policja rozważa zatrudnienie obywateli m.in. z Ukrainy
Policja rozważa zatrudnienie obywateli m.in. z Ukrainy
Źródło zdjęć: © Getty Images | RobsonPL

19.04.2024 19:16

Komenda Główna Policji rozważa zatrudnienie cudzoziemców. Chodzi głównie o obywateli z Ukrainy, Białorusi czy Gruzji. Jest to odpowiedź na braki kadrowe w formacji.

Obecnie w polskiej policji brakuje około 16 tys. funkcjonariuszy, co oznacza, że niemal co ósmy etat w policji to wakat. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu mogłoby być zatrudnienie cudzoziemców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Jak tłumaczy zajmująca się tą sprawą Komenda Główna Policji, chodzi z jednej strony o działania, mające pomóc w pokonaniu zapaści kadrowej, w której znalazła się ta największa służba mundurowa w Polsce, ale nie tylko" - informuje RMF FM.

Cudzoziemcy w polskiej policji? Ruszyły analizy

Drugim powodem jest napływ do Polski obywateli innych państw i związanej z tym przestępczości. Jak dowiedziało się RMF FM "w kręgu zainteresowania polskiej policji są przede wszystkim obywatele Ukrainy, Białorusi czy Gruzji, ale chodzi także o obywateli innych państw".

Rozgłośnia dodaje, że policjanci-cudzoziemcy mają pomóc w rozpoznaniu między innymi uwarunkowań kulturowych migrantów przybywających do naszego kraju.

Na razie nie zapadły decyzje w tej sprawie, ale ruszyła analiza możliwości. Chodzi o zatrudnienie na etaty w policji, ale także na kontrakty w charakterze konsultantów.

Niebawem mają ruszyć również kursy online dla aspirantów i podoficerów, których jest w Polsce najmniej od 10 lat. Jak zapewnia policja, kursy mają dotyczyć tylko zajęć teoretycznych, a zajęcia z techniki mają odbywać się stacjonarnie.

Policja chce zachęcić Polaków do służby

Jak informowaliśmy w WP Finanse, liczba policyjnych wakatów była duża już pod koniec 2023 r., a na początku 2024 r. jeszcze się zwiększyła. MSWiA bije na alarm, że pod względem kadrowym polskie służby mundurowe wróciły do sytuacji z lat 90.

Rząd opublikował projekt ustawy o zmianie ustawy o policji, ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Celem nowelizacji jest zwiększenie możliwości pozyskiwania kandydatów do służby.

Na czym polegają udogodnienia dla zainteresowanych pracą w służbach mundurowych? Projekt zakłada tworzenie w szkołach ponadpodstawowych oddziałów o profilu mundurowym. Absolwenci takich szkół będą mieli później uproszczoną ścieżkę postępowania kwalifikacyjnego.

Źródło artykułu:WP Finanse
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także