Trwa ładowanie...

Policjanci stracą ochronę, celnicy z niższą emeryturą

Koszty kontroli zwolnień lekarskich mogą być wyższe od oszczędności, które rząd planuje uzyskać po zmianie przepisów - uważają związki zawodowe.

Policjanci stracą ochronę, celnicy z niższą emeryturąŹródło: Jupiterimages
d4eo2uy
d4eo2uy

Niekorzystne dla służb mundurowych przepisy mają wejść w życie już w połowie tego roku. Obejmą także tych funkcjonariuszy, którzy już teraz przebywają na długotrwałych zwolnieniach lekarskich.

MSWiA przewidziało bowiem przepis przejściowy. I tak, mundurowy, który będzie na chorobowym, gdy zacznie obowiązywać ustawa, dostanie uposażenie według dotychczasowej stawki (100 proc. za czas choroby) do upływu terminu zwolnienia, nie dłużej jednak niż przez 30 dni. Potem jego uposażenie zostanie automatycznie obniżone.

Autorzy chcą także, by chorowity funkcjonariusz czy żołnierz tracił na nagrodzie rocznej. Zmniejszenie uposażenia z tytułu choroby nie będzie jednak podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczania świadczeń emerytalnych. Nie dla wszystkich jednak.

- Po zmianach celnicy stracą na emeryturach, gdyż obniżenie dochodów spowoduje zmniejszenie podstawy do ich wyliczenia - podkreśla Barbara Smolińska, przewodnicząca Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP. - Jako jedyna służba nie korzystamy z tzw. emerytur mundurowych, ponieważ jesteśmy ubezpieczeni w ZUS i tam płyną składki od naszych uposażeń.

d4eo2uy

- Projektodawcy nie wzięli pod uwagę kosztów wprowadzenia obowiązku kontroli zwolnień lekarskich i może się okazać, że nowy system nie przyniesie oczekiwanych oszczędności - mówi Robert Osmycki.

- Poza tym udzielimy wszelkiej pomocy funkcjonariuszom, których uposażenia zostaną obniżone na zwolnieniu chorobowym wymuszonym przez warunki służby. Czyli wtedy, gdy np. strażak w trakcie akcji ratowniczej nabawi się grypy. Będziemy się domagać w takiej sytuacji wypłaty 100 proc. uposażenia za czas zwolnienia lekarskiego.

Projekt zakłada także zmianę przepisów dotyczących prawie 100 tys. policjantów i skrócenie przysługującej im teraz ochrony przed zwolnieniem przez rok po zaprzestaniu służby spowodowanym chorobą.

Projekt przewiduje, że będą oni mogli zostać natychmiast zwolnieni ze służby, gdy jednocześnie istnieją inne podstawy do rozstania. Będzie tak np., gdy zwolnienie jest obligatoryjne ze względu na orzeczenie trwałej niezdolności do służby przez komisję lekarską lub gdy przełożony dwukrotnie uzna w opiniach służbowych, że funkcjonariusz nie wywiązywał się ze swoich obowiązków.

Agata Łukaszewicz
Mateusz Rzemek

d4eo2uy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eo2uy