Polkomtel odwołał się do SOKiK od decyzji o obniżce MTR‑ów
2.12.Warszawa(PAP) - Polkomtel odwołał się do Sądu Ochrony
Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) od decyzji Urzędu Komunikacji
Elektronicznej o przyspieszonej obniżce MTR-ów. Złożył...
02.12.2008 | aktual.: 02.12.2008 16:52
2.12.Warszawa(PAP) - Polkomtel odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) od decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej o przyspieszonej obniżce MTR-ów. Złożył także wniosek do UKE o ponowne rozpatrzenie sprawy - podał Polkomtel w stanowisku przesłanym PAP.
Pod koniec września UKE zdecydował o nowym harmonogramie obniżek stawek interkonketowych zakładającej ich zmniejszenie od 1 stycznia 2009 r. do 21,62 groszy, a od 1 lipca 2009 r. do 16,77 groszy.
Wcześniej w kwietniu 2007 roku UKE ustalił na trzy lata harmonogram obniżania stawek z tytułu zakańczania połączeń głosowych w publicznych ruchomych sieciach telefonicznych MTR (Mobile Termination Rates). Zgodnie z tym harmonogramem stawki MTR są regularnie obniżane, w maju 2008 roku spadły do 33,87 groszy. W maju 2009 miały być zmniejszone do 27,75 groszy.
"Od decyzji Prezesa UKE, wydanej 30 września 2008 r., Polkomtel odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jako sądu właściwego, a także złożył wniosek do Prezesa UKE o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej wydaniem ww. decyzji" - napisano.
Polkomtel wniósł o uchylenie oraz wstrzymanie wykonywania decyzji zarzucając m.in wydanie decyzji w sprawie, w stosunku do której prezes UKE wydał wcześniej rozstrzygnięcie oraz działanie sprzeczne z prawem telekomunikacyjnym i prawem europejskim.
Według Polkometla prezes UKE nie przeprowadził bowiem obligatoryjnego postępowania konsolidacyjnego (notyfikacja do Komisji Europejskiej)
i konsultacyjnego, poprzedzającego wydanie decyzji.
"Niezależnie od powyższego, decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności, co skutkuje koniecznością wprowadzenia przez Polkomtel nowych stawek MTR zgodnie z harmonogramem określonym decyzją. Jednocześnie Polkomtel rozpoczął proces przygotowywania aneksów zmieniających umowy międzyoperatorskie, w celu zapewnienia równoprawnych warunków konkurencji" - napisano.
Także Centertel informował wcześniej, że odwołał się od decyzji nakładającej przyspieszoną drogę obniżki MTR-ów.
We wtorek Maciej Rogalski dyrektor pionu współpracy regulacyjnej Grupy TP powiedział, że operatorzy komórkowi mogą nie dokonać obniżki stawek MTR w styczniu 2009 roku, wskazując na dwie równolegle obowiązujące decyzje UKE.(PAP)
epo/ ana/