Trwa ładowanie...
d4cqqp0

Polowanie na czarownice. Czy Halloween może zostać oficjalnie zakazane?

Do sejmowej Komisji do Spraw Petycji wpłynął nietypowy projekt ustawy, który zakłada penalizację obchodów popularnego "święta". Czy za wzięcie udziału w tegorocznej celebracji Halloween w Polsce będzie groził areszt lub grzywna?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polowanie na czarownice. Czy Halloween może zostać oficjalnie zakazane?
Polowanie na czarownice. Czy Halloween może zostać oficjalnie zakazane?
d4cqqp0

Halloween pod lupą Sejmu - cukierek, psikus, a może areszt?

Anonimowy obywatel zgłosił projekt ustawy, w myśl której świętowanie Halloween 31 października danego roku kalendarzowego (przebierając się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę) podlegać będzie karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni.

Świętowanie Halloween będzie karalne? "Nie będę się pastwił nad marszałek Sejmu"

Po decyzji marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek odnośnie tego, by nadać bieg petycji, inicjatywa - zaopiniowana przez Biuro Analiz Sejmowych - będzie musiała teraz zostać rozpatrzona przez posłów. Petycja spełniała wymogi formalne, tym samym Witek nie miała możliwości zignorowania projektu.

d4cqqp0

Nie tylko Halloween. Komisja ds. Petycji regularnie rozpatruje absurdalne postulaty

Istnieje duża szansa, że projekt penalizujący Halloween zostanie odrzucony w całości, jednak sama sprawa budzi wśród komentatorów mieszane uczucia. Obywatelskie inicjatywy, które z założenia miały nadać suwerenowi możliwość inicjowania istotnych z punktu widzenia społeczeństwa projektów, często okazują się bowiem przybierać absurdalną formę, często narażając aparat państwowy na śmieszność.

Czytaj także: Halloween. Podpowiadamy, kiedy wypada i jak obchodzimy ten dzień w Polsce

Spośród najbardziej niedorzecznych projektów, które trafiały na łamy Komisji do Spraw Petycji, wymienia się m.in. petycję wnoszącą o zapewnienie więziom szerokopasmowego internetu. Innym razem postulowano o wdrażanie lewicowych postulatów światopoglądowych dopiero po nie mniej niż 200 latach obserwacji skutków tych działań w krajach, które się nim poddały.

Podobnie sytuacje będą jednak pojawiać się regularnie. Obowiązujące przepisy przewidują bowiem możliwość pozostawienia petycji bez rozpatrzenia wyłącznie w przypadku wykazania braków formalnych przedłożonych dokumentów.

d4cqqp0

Podziel się opinią

Share
d4cqqp0
d4cqqp0