Trwa ładowanie...

Polscy naukowcy wyprzedzający swój czas

Jedną z kategorii plebiscytu "Polacy z werwą", w której wybrani walczą o grant w wysokości 50 tys. zł, jest medycyna. To dziedzina, w której badania często trwają latami, a wysiłek często jest zasługą nie jednostki, ale pracy całego zespołu.

Polscy naukowcy wyprzedzający swój czasŹródło: orlen
d3al7nk
d3al7nk

Warto więc docenić tych, którzy poświęcają swój czas, a często także życie prywatne, dla postępu w dziedzinie ochrony zdrowia nas wszystkich. Nominowani w tej kategorii zajmują się badaniami nad nowotworami.

Wszystko drobnymi kroczkami

Doktor Przemysław Juszczyński jest profesorem hematologii, wybitnym znawcą genetyki i biologii molekularnej w nowotworach układu krwiotwórczego. Jak sam przyznaje praca naukowa rzadko przynosi spektakularne, rewolucyjne odkrycia. Jednak pomimo trudów jest przekonany, że warto próbować..

Juszczyński uczestniczył i koordynował prace nad procesami rozwoju komórek nowotworowych układu chłonnego. Wskazał przyczyny wrażliwości tych komórek na leki hamujące ich trwanie. Identyfikując ten problem jest w stanie lepiej z nimi walczyć.

Kieruje projektami realizowanymi w ramach trzech grantów badawczych z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (TEAM) i Narodowego Centrum Nauki. Przez kilka lat pracował w bostońskim Dana Farber Cancer Instutite. Rok temu wrócił do Polski, by prowadzić w naszym kraju badania naukowe na światowym poziomie.

d3al7nk

Jej marzeniem jest… stracić pracę

Doktor Anna Czarnecka w czasie pracy nad doktoratem wykazała, jakie grupy kobiet są potencjalnie narażone na rozwój najczęściej diagnozowanych u kobiet nowotworów.

Obecnie szuka komórek odpowiedzialnych m. in. za lekooporność i powstawanie przerzutów nowotworu (jasnokomórkowym) nerki. Komórki te nie zostały dotychczas scharakteryzowane w tym typie raka. Ich opisanie może wskazać nowe cele lecznicze i skutkować rozwojem nowych terapii. Ale to, co uważa za najważniejsze dla ludzi, to przedłużenie życia pacjentów, którymi opiekuje się w pracy klinicznej.

- Gdyby spełniło się moje marzenie, dysponowalibyśmy ultraczułymi metodami pozwalającymi zdiagnozować chorobę nowotworową u bezobjawowych pacjentów, u których choroba nie dała przerzutów i mogą zostać trwale wyleczeni. Metodą tą dysponowałby każdy lekarz pierwszego kontaktu w POZ. Zwyczajnie marzę aby zawód onkologa nie był już potrzebny -odpowiada Czarnecka pytana o zawodowe marzenie.

Terapia ”szyta na miarę”

Doktor Magdalena Winiarska jest adiunktem w Zakładzie Immunologii Centrum Biostruktury WUM i uczestnikiem stażu podoktorskiego w programie TEAM Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Obecnie pracuje nad badaniami, które przyczynią się do poprawienia efektów leczenia pacjentów cierpiących na nowotwory. Można powiedzieć, że pracuje nad lekami personalizowanymi, czyli dostosowanymi do indywidualnego pacjenta.

d3al7nk

W 2002 roku ukończyła Wydział Farmaceutyczny Akademii Medycznej w Warszawie. W 2008 roku uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. W 2008 roku otrzymała za rozprawę doktorską Nagrodę Premiera RP. Jest stypendystką Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (stypendium START), L’Oreal Polska dla Kobiet i Nauki (stypendium doktorskie), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (stypendium dla wybitnych młodych naukowców) oraz Fundacji Tygodnika Polityka (nagroda naukowa „Polityki” „Zostańcie z nami”). Laureatka Nagrody Naukowej POLITYKI w 2012 roku.

Jest współautorką 33 prac naukowych. Prowadzi własną grupę badawczą, która realizuje kilka projektów finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundację Nauki Polskiej oraz firmy biotechnologiczne.

12 czerwca rozpoczęło się publiczne głosowanie. Uczestnicy mogą oddać głos na dwóch finalistów plebiscytu w każdej z siedmiu kategorii poprzez stronę polacyzwerwa.pl. Głosowanie trwa do 7 września, natomiast gala wręczenia nagród odbędzie się w październiku.

d3al7nk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3al7nk