Trwa ładowanie...
d4ne52d
robotnicy

Polscy robotnicy na pierwszych stronach francuskich gazet

Po raz kolejny Polacy zostali oszukani za
granicą. Trafili na pierwsze strony francuskich gazet - pisze
"Gazeta Poznańska".

Share
d4ne52d

Po raz kolejny Polacy zostali oszukani za granicą. Trafili na pierwsze strony francuskich gazet - pisze "Gazeta Poznańska".

O sprawie zrobiło się głośno, kiedy na plac budowy, na którym pracowała grupa Wielkopolan, przyjechała francuska inspekcja pracy. _ Jak tylko usłyszeli, że my tutaj pracujemy, zaczęli się śmiać. Przecież wyglądaliśmy jak pajace. Nie mieliśmy odzieży ochronnej, każdy pracował w tym, w czym przyjechał _ - opowiada Maciej Rokita z Leszna.

Do pracy w Superbesse miał jechać na cztery miesiące. _ Jestem murarzem i ucieszyłem się, że będę mógł dobrze zarobić. Mieliśmy tam stawiać 19 domków wypoczynkowych. To miało się opłacić, ponieważ zarobki we Francji są wielokrotnie wyższe niż w Polsce. Wyjazd miał być spełnieniem marzeń _ - przyznaje.

Na miejscu okazało się jednak, że warunki umowy nie zostały spełnione. _ Mieliśmy otrzymać odzież roboczą, obuwie, sprzęt. Gdyby francuska część pracowników nie kupiła narzędzi, właściwie nie mielibyśmy czym pracować. Nie było też busa, który miał nas wozić do sklepu położonego osiem kilometrów dalej. Potem przez tydzień nie mieliśmy wody w hotelu. Przyszło nam się myć w pobliskim jeziorze _ - wspomina Maciej Rokita.

Później było jeszcze gorzej. _ Kiedy przyszedł dzień wypłaty, okazało się, że na kontach nie mamy nic. Nie dostaliśmy też obiecanej diety na przeżycie. Pieniądze zaczęły napływać dopiero po kilku dniach, i to niewielkie kwoty _ - twierdzi. W tej sytuacji pracownicy zaczęli strajk.

d4ne52d

Pan Maciej wraz z kolegami wrócił już do Polski. _ Mieliśmy dużo szczęścia, że we Francji tak prężnie działają związki zawodowe. Tylko one traktowały nas po ludzku. Związkowcy negocjowali wypłatę wynagrodzeń i pieniądze na autobus do domu. Żandarmeria codziennie sprawdzała, czy nie wywalają nas z hotelu, który po zerwaniu kontraktu zajmowaliśmy bezprawnie _ - opowiada Maciej Rokita.

Ich losem zainteresowała się francuska telewizja i prasa. _ Wszystkie publikacje miały podobny wydźwięk: Polacy po raz kolejny zostali oszukani we Francji _ - tłumaczy leszczynianin. Nie odzyskali wszystkich pieniędzy. Ale kiedy dostawali kopertę z gotówką, prawie wszyscy mieli łzy w oczach.

Firma, która wysłała Polaków do Francji, nie ma sobie nic do zarzucenia. _ Francuski kontrahent tłumaczył, że był niezadowolony z tempa i jakości prac Polaków, więc nie wypłacił im pieniędzy. Do tej pory poznańska firma budowlana MTD nie dostała z Francji ani jednego euro. Z własnej kieszeni wyłożyła pieniądze dla pracowników. Sprawa już została skierowana do sądu _ - tłumaczy Bartosz Miłaszewski, prezes zarządu firmy ADG SA, która przeprowadziła rekrutację. Winą za niedotrzymanie warunków umowy obarcza stronę francuską. (PAP)

d4ne52d

Podziel się opinią

Share
d4ne52d
d4ne52d