Polska alternatywa dla aukcji uprawnień do emisji CO2

Polska proponuje, aby także po 2013 roku
unijne elektrownie otrzymywały za darmo część uprawnień do emisji
CO2. Dopiero powyżej pewnego poziomu emisji będą musiały kupować
je na aukcji - poinformowało w piątek Ministerstwo Gospodarki
(MG).

10.10.2008 | aktual.: 10.10.2008 18:14

Polską alternatywę dla systemu aukcyjnego zaprezentował na piątkowej Radzie ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii UE w Luksemburgu wicepremier Waldemar Pawlak.

_ Koncepcja wskaźnikowo-aukcyjna to alternatywna propozycja Polski wobec pełnego systemu aukcyjnego na uprawnienia do emisji CO2, postulowanego przez Komisję Europejską (KE) w pakiecie klimatyczno- energetycznym _ - czytamy w komunikacie MG.

W opinii polskiego rządu, konieczność kupowania przez polskie elektrownie wszystkich uprawnień w drodze aukcji po 2013 roku spowoduje znaczny wzrost cen energii elektrycznej.

W 2011 r. na poziomie całej UE byłby ustalony najniższy wskaźnik poziomu emisji dwutlenku węgla, osiągany przez najbardziej efektywne, unijne elektrownie. Po 2013 roku unijne firmy otrzymywałyby darmowe uprawnienia do emisji, ale tylko do tego minimalnego poziomu zanieczyszczeń - zgodnie ze swoim poziomem produkcji.

W przypadku większych od minimalnych zanieczyszczeń, pozostałą część uprawnień do emisji elektrownie będą musiały nabyć na aukcji. "Dodatkowo wskaźnik ten będzie od 2013 r. zaostrzany o 1 proc. rocznie" - czytamy.

Proponowana przez Polskę alternatywa dotyczy jedynie produkcji energii elektrycznej i zakłada rozliczenie uprawnień na koniec roku, czyli już po faktycznej emisji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)