Trwa ładowanie...
d4b14pw
13-08-2015 12:10

Polska będzie przekazywać KE dane dot. marynarzy

Polska będzie co roku przekazywać Komisji Europejskiej dane dot. marynarzy; KE będzie je wykorzystywać do określania polityki dot. sektora gospodarki morskiej - zakłada m.in. nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

d4b14pw
d4b14pw

Przepisy UE stanowią, że państwa członkowskie muszą co roku przekazywać KE dane statystyczne dotyczące wydawanych dyplomów kwalifikacyjnych marynarzy oraz potwierdzeń uznania zagranicznych dyplomów i świadectw. Dane mają zawierać m.in. numer dyplomu i charakter uprawnień.

Podmiotem upoważnionym do przekazywania tych danych do KE będzie dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie. Przekazywane dane powinny być zanonimizowane przy pomocy oprogramowania udostępnionego przez KE. Wyłącznie tak przetworzone dane będą dalej wykorzystywane przez Komisję.

Podstawowym celem nowelizacji jest implementacja do polskiego porządku prawnego dyrektyw Unii Europejskiej: dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/35/UE z dnia 21 listopada 2012 r. dotyczącej zmiany dyrektywy 2008/106/WE w sprawie minimalnego poziomu wyszkolenia marynarzy; dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/38/UE z dnia 12 sierpnia 2013 r. zmieniającej dyrektywę 2009/16/WE w sprawie kontroli przeprowadzanej przez państwo portu; dyrektywy Komisji 2014/111/UE z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniającej dyrektywę 2009/15/WE w związku z przyjęciem przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) określonych kodeksów i powiązanych zmian do niektórych konwencji i protokołów.

Ustawa zmienia przepisy, których stosowanie stwarzało dotychczas trudności dot. w szczególności funkcjonowania inspekcji państwa bandery oraz Centralnej Morskiej Komisji Egzaminacyjnej.

d4b14pw

Ponadto zmienia definicję jachtu morskiego przez usunięcie elementu definicji wskazującego na rodzaj napędu, tak aby możliwe było objęcie zakresem ustawy wszystkich jachtów rekreacyjnych i komercyjnych; wprowadza definicję długości statku i jachtu morskiego oraz definicję pasażera; wprowadza pojęcie "stałej platformy wiertniczej" w związku z objęciem zakresem stosowania ustawy nowego typu obiektów w polskich obszarach morskich.

Ustawa rozszerza też katalog podmiotów obowiązkowo powiadamianych w przypadku zagrożenia życia ludzkiego o Służbę SAR (Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa), która jest ustawowo powołana do ratowania życia na morzu.

Dodano w niej również przepisy odnoszące się do nowego typu obiektów na polskich obszarach morskich, czyli stałych platform wiertniczych. Założono, że minister do spraw gospodarki morskiej określi w rozporządzeniu przepisy techniczne budowy stałych platform wiertniczych oraz wprowadzi obowiązek stosowania wobec nich regulacji przewidzianych w kodeksie zarządzania bezpieczną eksploatacją statków i zapobiegania zanieczyszczaniu.

Ustawa, z wyjątkami, wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

d4b14pw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b14pw