Trwa ładowanie...

Polska cebula najdroższa w Europie Środkowej. Same ceny wyciskają łzy

Cebula znad Wisły jest najdroższa w całym regionie Europy Środkowej i Azji Środkowej. Jest szansa, że zaleje nas fala taniej cebuli z Zachodu, jeśli nie - będzie jeszcze drożej.

Share
Polska cebula najdroższa w Europie Środkowej. Same ceny wyciskają łzy
Źródło: 123RF
d5p3p8b

Cebula wyciska łzy jeszcze przed przekrojeniem. Ceny w Polsce są najwyższe w regionie i to w momencie, gdy na Zachodzie jest ona śmiesznie tania. Według danych EasyFruit, na które powołuje się "Fakt", średnie ceny hurtowe cebuli (w dolarach za kilogram) w Polsce sięgały w ostatnim tygodniu 38 centów.

Dla porównania, na Białorusi i w Gruzji płacono 34 centy, w Mołdawii - 28 centów, na Ukrainie - 26 centów, w Tadżykistanie i Rosji - 23 centy, a w Uzbekistanie - 18 centów. Co więcej, w Europie Zachodniej ceny są rekordowo niskie - w połowie miesiąca w Belgii płacono 8-10 centów za kilogram. Zdaniem analityków giełdy Bronisze, ceny spadną jeśli tylko w Polsce pojawi się tania cebula z krajów zachodnich. Jak podkreśla autor cotygodniowego komentarza do sytuacji rynkowej w Broniszach, dwa lata temu za kilogram polskiej cebuli płacono tam 75 gr, rok temu - 90 gr. Teraz za kilogram trzeba wyłożyć na ladę 1,46 zł.

d5p3p8b

Niedawno mogliśmy zaobserwować stabilizację cen po wiosennym szaleństwie, kiedy to przez Polskę dotknęła susza. Jednak analitycy grożą: prawdziwa podwyżka jeszcze przed nami. Po cenach w Broniszach widać, że najbardziej zdrożały tak popularne w naszym kraju ziemniaki oraz wymieniona już cebula. Do tego drożyzna dotknęła bób (18 zł za kilogram), którego produkcja bardzo ucierpiała przez rzeczoną suszę.

Co najgorsze dla klientów, ceny hurtowe już niedługo będą miały odbicie na sklepowych półkach. Trzeba liczyć się ze znacznymi podwyżkami cen części warzyw sprzedawanych w sklepach, dyskontach czy hipermarketach.

Obejrzyj: Ceny leków mogą pójść w górę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5p3p8b

Podziel się opinią

Share
d5p3p8b
d5p3p8b