Polska i Niemcy chcą razem kształtować politykę energetyczną UE

Polska i Niemcy chcą razem kształtować unijną politykę energetyczną i współpracować w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) - ocenili w Berlinie wiceminister skarbu Rafał Baniak i niemiecki wiceminister gospodarki i energii Uwe Beckmeyer.

Polska i Niemcy chcą razem kształtować politykę energetyczną UE
Źródło zdjęć: © PAP

08.04.2014 | aktual.: 08.04.2014 17:12

- Chcemy budować kontakty, które pozwolą na prezentowanie wspólnego stanowiska Polski i Niemiec w Brukseli i razem kształtować unijną politykę energetyczną. Zależy nam na stosunkach eksperckich i roboczych - poinformował Baniak w komunikacie przesłanym PAP we wtorek, po spotkaniu z Beckmeyerem.

Według komunikatu, niemiecki wiceminister przypomniał na spotkaniu z Baniakiem, że UE nie ma jeszcze zapisanych konkretnych celów w zakresie redukcji emisji CO2 i podniesienia efektywności energetycznej na rok 2030. - Widzę tu pole do współpracy dla ekspertów z Polski i Niemiec - ocenił.

Beckmeyer przypomniał, że do 2022 r. Niemcy zamierzają całkowicie zrezygnować z energii jądrowej i oprzeć produkcję energii na źródłach odnawialnych oraz na węglu brunatnym, kamiennym i gazie. - Importujemy z Polski 2 mln ton węgla kamiennego. To znacząca ilość. Część elektrowni berlińskich opalania jest właśnie polskim węglem - zauważył niemiecki wiceminister cytowany w komunikacie. Podkreślił, że Niemcy chciałyby zintensyfikować współpracę z Polską w zakresie OZE. - Dzięki temu Polska może uniknąć błędów, które popełniły Niemcy - zaznaczył Beckmeyer.

Zdaniem Baniaka, Polska nie powinna rezygnować ze swojego bogactwa naturalnego, którym jest węgiel. - Czystą energię rozumiemy jako energię niskoemisyjną. Trwa budowa trzech kompleksów bloków energetycznych, wykorzystujących nowoczesne technologie spalania węgla. W nowoczesne moce wytwórcze wykorzystujące także inne surowce zainwestujemy do 2020 r. 30 mld zł - podkreślił wiceminister Baniak.

Przedstawiciele Polski i Niemiec ustalili, że dalsze konsultacje będą się odbywały również na poziomie eksperckim.

Jak napisano w komunikacie, Baniak zaprosił Beckmeyera do Polski.

Źródło artykułu:PAP
polityka energetycznauepolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)