Trwa ładowanie...

Polska jabłkowym potentatem. Tylko w dwóch krajach jest taniej

3,16 zł za kilogram - tyle średnio w Polsce kosztują jabłka. Tylko w dwóch krajach cena jest niższa. Zresztą również inne owoce w naszym kraju należą do stosunkowo tanich.

Share
Polska jabłkowym potentatem. Tylko w dwóch krajach jest taniej
Źródło: Getty Images
d1r15x7

Porównanie cen przedstawił portal picodi.com. Zebrał on ceny owoców z prawie 100 krajów na całym świecie. Wyniki cytują Wiadomości Handlowe. Do porównania trafiły jabłka, banany oraz pomarańcze.

Nie powinno dziwić, że w Polsce najniższe są ceny tych pierwszych - 3,16 zł za kilogram. Szczególnie że Polska należy do największych producentów jabłek w Europie. To dane ONZ. Tylko w Turcji i na Ukrainie ceny za kilogram są niższe. I wynoszą odpowiednio: 3,05 i 2,86 zł.

Ale co ciekawe, również w kwestii bananów i pomarańczy nie odstajemy znacząco od czołówki. To o tyle zaskakujące, że przecież w naszym klimacie takie egzotyczne owoce nie rosną. Przynajmniej nie w naturalnych warunkach.

Obejrzyj: Susza. Kołodziejczak pokazał ziemię, sucha jak popiół

Jeśli chodzi o banany, to średnia cena w polskich sklepach wynosi 4,53 zł za kilogram. Daje nam to 17. pozycję spośród 98 sklasyfikowanych krajów.

d1r15x7

Liderem jest pod tym względem Pakistan, który wyprzedza kraje Ameryki Południowej - Kolumbię, Paragwaj czy Brazylię. Pomiędzy nimi znalazło się jeszcze miejsce dla Indii. Tam cena po przeliczeniu nie przekracza 3 zł za kilogram.

Z kolei w przypadku pomarańczy Polska zajmuje w zestawieniu 22. miejsce. Średnia cena wynosi 4,86 zł za kilogram.

<a href="https://finanse.wp.pl/eksperci-o-cenach-warzyw-i-owocow-drozej-moze-byc-tylko-przez-posrednikow-i-panikujacych-konsumentow-6496915376666753a">Czytaj: Eksperci o cenach warzyw i owoców: Drożej może być tylko przez pośredników i panikujących konsumentów</a>

Daleko nam pod tym względem do Egiptu, gdzie pomarańcze kosztują niespełna 2 złote. Tanio jest również w Maroku, Argentynie i Pakistanie. Tam za kilogram pomarańczy trzeba zapłacić równowartość niespełna 3 zł.

Ceny owoców w Polsce mogą się jednak dość szybko zmienić. Szczególnie jabłek, których w polskich sadach mamy najwięcej. Wszystko przez suszę, która od kilku miesięcy panuje w Polsce. Jeśli nic się nie zmieni, to nasz kraj może w niniejszym rankingu przesunąć się przynajmniej o kilka miejsc w dół.

d1r15x7

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1r15x7

Podziel się opinią

Share
d1r15x7
d1r15x7