ycipk-4bi7ty

Polska liderem wśród producentów aronii. Wiceminister rolnictwa przedstawia wyniki

Nawet 60-70 proc. całej produkcji światowej ma krajowy potencjał produkcji aronii. Polska jest największym wytwórcą aronii i eksporterem półproduktów z tego owocu na świecie. Tak wynika ze słów wiceministra rolnictwa Rafała Romanowskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska jest tym samym największym wytwórcą aronii i eksporterem półproduktów z tego owocu na świecie.
Polska jest tym samym największym wytwórcą aronii i eksporterem półproduktów z tego owocu na świecie. (Fotolia)
ycipk-4bi7ty

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski skorzystał z sezonu zbiorów tego owocu i zwołał specjalną konferencję prasową, na której przedstawił udział Polski w światowej produkcji. A z jego słów wynika, że wynosi on nawet 60-70 proc.

Polska jest tym samym największym wytwórcą aronii i eksporterem półproduktów z tego owocu na świecie. Romanowski uważa, że nasz kraj może przyczynić się do zwiększenia na świecie plantacji tej jagody.

Jak podaje PAP, aktualna powierzchnia upraw aronii wynosi ok. 4 tys hektarów. Zbiory natomiast wahają się między 40 a 60 tys. ton rocznie.

ycipk-4bi7ty

Zobacz także: Nie ma komu czereśni zbierać. Ekspert: "Wciąż posiłkujemy się pracownikami z Ukrainy"

Na konferencji, zorganizowanej w ramach kampanii "Polska Smakuje", pojawił się też prezes Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii "Aronia Polska" Andrzej Karolak. Wskazał on, że niska cena aronii jest problemem dla producentów. Zakłady przetwórcze nie chcą skupować owoców, płacą też za nie zbyt mało.

Rozwiązaniem mogłaby być firma oferująca przetwory z aronii. Mogłaby, bo takowa nie istnieje, a samych plantatorów nie stać na ufundowanie takiego zakładu.

ycipk-4bi7ty

Przeczytaj: Skutki suszy. Dwa miliony hektarów upraw zniszczonych

Karolak ocenił również, że z powodu suszy, tegoroczne zbiory będą mniejsze od tych z zeszłego roku. Wtedy zebrano 60 tys. ton aronii – więcej niż w poprzednich latach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4bi7ty

ycipk-4bi7ty
ycipk-4bi7ty