Polska ma szansę znaleźć własną niszę w międzynarodowym podziale pracy

Zagraniczne firmy nie przestają wierzyć, że w
Polsce można znaleźć młodych, wykształconych ludzi. W tym roku nad
Wisłą w kilkunastu międzynarodowych centrach usługowych pracę może
rozpocząć kolejnych kilka tysięcy księgowych, informatyków czy
inżynierów - pisze "Rzeczpospolita".

Zdaniem Huberta Salika, centra usług i związane z nimi tysiące miejsc pracy dają szanse na powstrzymanie emigracji zarobkowej Polaków. A kto wie, może nawet powrót z saksów wykształconej młodzieży. Czy jednak Polska jako kraj księgowych to nie zbyt mało, by zaspokoić ambicje jednego z największych państw Europy?

Nie narzekajmy - radzi publicysta. Polska nie jest i raczej w niedalekiej przyszłości nie będzie ojczyzną koncernów na miarę Microsoftu, General Motors czy Ikei. Centra usług dają nam szansę na znalezienie własnej niszy w międzynarodowym podziale pracy. A że blisko nam w tej specjalizacji do Indii, w których podobne centra od lat mnożą się jak grzyby po deszczu? Bardziej powinniśmy się martwić, żeby za kilkadziesiąt lat nasza gospodarka nie przypominała chilijskiej lub portorykańskiej. Bo dziś oba te kraje w publikowanych przez Bank Światowy rankingach oceniających przyjazny stosunek państwa do biznesu wyprzedzają Polskę o prawie 50 miejsc.

Warto pamiętać, że nie wystarczy być częścią drugiej potęgi gospodarczej świata, czyli Unii Europejskiej. Trzeba to jeszcze umieć wykorzystać - konstatuje autor publikacji w "Rzeczpospolitej". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
firmapolskagospodarka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)