Trwa ładowanie...
d1ps7ng

Polska może nie podpisać paktu fiskalnego, jeśli będzie dzielił UE na strefę euro i inne kraje -

24.01. Warszawa (PAP) - Polska może nie przyłączyć się do paktu fiskalnego, jeśli będzie on dzielił Unię Europejską na członków strefy euro oraz pozostałe kraje - poinformował we...

Share
d1ps7ng

24.01. Warszawa (PAP) - Polska może nie przyłączyć się do paktu fiskalnego, jeśli będzie on dzielił Unię Europejską na członków strefy euro oraz pozostałe kraje - poinformował we wtorek premier Donald Tusk.

"Poinformowałem Hermana Van Rompuy'a, że jeśli Polska nie uzyska odpowiedniego, adekwatnego statusu uczestnika spotkań strefy euro, który da nam poczucie, że uczestniczymy w jakimś wymiarze w procesie podejmowania decyzji; mówiąc krótko jeśli umowa fiskalna będzie w naszej ocenie złym krokiem dla całej UE, bo będzie dzieliła, albo rozpocznie proces dzielenia UE na dwa kluby: strefa euro i państwa spoza strefy euro, to trudno nam będzie podpisać umowę fiskalną" - powiedział premier na konferencji prasowej.

Szef rządu poinformował również, że w czwartek odbędzie się specjalne posiedzenie Rady Ministrów poświęcone paktowi fiskalnemu i stanowisku rządu w tej sprawie.

d1ps7ng

"Poinformowałem partnerów, że nasze stanowisko w tej kwestii będzie życzliwym i proeuropejskim, ale nie zaakceptujemy takiego modelu, który w naszej ocenie będzie łamiącym istotę UE, jaką jest pełna solidarność" - podkreślił Tusk.

"Takie stanowisko będę rekomendował na czwartkowej, specjalnej Radzie Ministrów, jestem przekonany, że uzyskam wsparcie także polskiego parlamentu" - dodał. (PAP)

bg/ ana/

d1ps7ng

Podziel się opinią

Share
d1ps7ng
d1ps7ng