Trwa ładowanie...
d2qdaqn

Polska musi podjąć większy wysiłek konsolidacji fiskalnej w '15 - OECD

10.03. Warszawa (PAP) - Polska musi podjąć większy wysiłek na rzecz konsolidacji fiskalnej w 2015 roku, aby zejść z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB -...

d2qdaqn
d2qdaqn

10.03. Warszawa (PAP) - Polska musi podjąć większy wysiłek na rzecz konsolidacji fiskalnej w 2015 roku, aby zejść z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB - rekomenduje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

"Konieczne jest podjęcie większej konsolidacji fiskalnej w 2015 niż obecnie planowane, aby spełnić cel jakim jest obniżenie deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. w relacji od PKB" - podała OECD w najnowszym raporcie na temat Polski.

Z marcowych prognoz OECD wynika, że sektora general government, liczony według ESA95 osiągnie w tym roku nadwyżkę w wysokości 4,6 proc, w 2015 roku deficyt 3,1 proc. Z kolei licząc zgodnie z nową metodologią unijną ESA2010 w tym roku Polska będzie miała deficyt w wysokości 4,1 proc., a w przyszłym obniży się on do 3,8 proc.

OECD rekomenduje również stworzenie niezależnej instytucji do monitorowania podstawowych założeń budżetowych i fiskalnych, wzmocnienie ram budżetowych poprzez wprowadzenie budżetu wieloletniego oraz zharmonizowania krajowej i unijnej metodologii obliczania długu publicznego.

d2qdaqn

Eksperci wskazują także szereg działań do podjęcia w razie potrzeby ograniczenia wydatków publicznych.

"(Potrzebne jest - PAP) zwiększenie efektywności kosztowej administracja publicznej, znaczne zmniejszenie dotacji do KRUS z obecnych poziomów oraz wyeliminowanie przywilejów zabezpieczenia społecznego dla kolejnych grup zawodowych, ograniczanie rent rodzinnych, szybsze zwiększenie wieku emerytalnego kobiet oraz wyeliminowanie sytuacji, w której renty stają się atrakcyjniejsze w stosunku do emerytury" - głosi raport. (PAP)

bg/ ana/

d2qdaqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qdaqn