Trwa ładowanie...
d4fkr7q

Polska naruszyła unijne przepisy - Wyrok Trybunału UE ws. OFE

21.12. Luksemburg (PAP) - Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w środę, że Polska naruszyła ustanowioną traktatem UE swobodę przepływu kapitału i tym samym złamała unijne prawo,...

Share
d4fkr7q

21.12. Luksemburg (PAP) - Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w środę, że Polska naruszyła ustanowioną traktatem UE swobodę przepływu kapitału i tym samym złamała unijne prawo, ograniczając możliwość inwestowania Otwartych Funduszy Emerytalnych za granicą.

"Utrzymując w mocy przepisy ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, które wprowadzają ograniczenia w inwestowaniu przez polskie otwarte fundusze emerytalne w innych państwach członkowskich UE, Polska naruszyła ustanowioną traktatem swobodę przepływu kapitału" - czytamy w środowym wyroku.

W lipcu 2009 r. KE zakwestionowała przepisy polskiej ustawy z 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, które mówią o tym, że zagraniczne inwestycje OFE nie mogą przekroczyć 5 proc. ich aktywów.

W kwietniu rzecznik generalny Trybunału UE wydał opinię, w której zaproponował, by Trybunał orzekł, iż Polska naruszyła ustanowioną unijnym traktatem swobodę przepływu kapitału, ograniczając możliwości inwestowania OFE za granicą. (PAP)

jzi/ kot/ pad/ jra/ asa/

d4fkr7q

Podziel się opinią

Share
d4fkr7q
d4fkr7q