Trwa ładowanie...
d1vcdwb

Polska nie planuje wcześniej przyjąć zasad fiskalnych nowego paktu

Polska nie planuje wcześniejszego, przed wejściem do euro, przyjęcia zasad fiskalnych z nowego negocjowanego międzyrządowego paktu na rzecz wzmocnionej unii gospodarczej - powiedział w Brukseli minister finansów Jacek Rostowski.

Share
d1vcdwb

- Kraje, które nie przystąpiły do strefy euro będą mogły się zdecydować na to, aby poddać się tej części (z zasadami fiskalnymi - PAP) paktu. Na obecnym etapie analiz i negocjacji uważamy, że nasze krajowe reguły są bardziej elastyczne i lepiej dostosowane do naszych własnych potrzeb. Wobec tego na obecnym etapie nie przewidujemy wcześniejszego przystąpienia do tej części paktu, nim Polska przystąpi, ewentualnie kiedyś, do samej strefy euro. Ale nasze stanowisko będzie ewoluowało - powiedział Rostowski.

Chodzi o zasady fiskalne, w tym nową regułę wydatkową, zawarte w projekcie umowy międzyrządowej pt. "Międzynarodowe porozumienie na rzecz wzmocnionej unii gospodarczej". We wtorek w Brukseli odbędzie się pierwsze posiedzenie grupy roboczej w tej sprawie.

Kraje spoza strefy euro, które podpiszą nową umowę międzyrządową, będą musiały respektować jej zasady z dniem wejścia do euro, chyba że same zdecydują się na to wcześniej - głosi projekt tego traktatu. Ponieważ Londyn zablokował zmianę traktatu UE, nowe zasady wzmacniania dyscypliny finansowej mają być wdrożone umową międzyrządową "17" oraz chętnych państw spoza euro, które ostatecznie zdecydują się na podpisanie umowy.

d1vcdwb

Podziel się opinią

Share
d1vcdwb
d1vcdwb