Trwa ładowanie...
dhybicl

Polska powinna ubiegać się o zwolnienie z obowiązku pobytu w ERM2 - Belka (aktl.)

...

dhybicl
dhybicl

Dochodzą kolejne wypowiedzi prezesa NBP. #

04.04. Warszawa (PAP) - Polska powinna sygnalizować, że wymóg pobytu w mechanizmie kursowym ERM2 jest "bardzo poważną" barierą, która może uniemożliwić wejście do strefy euro - uważa prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem Polska powinna ubiegać się o zaproszenie do strefy euro bez obowiązku spełnienia kryterium kursowego.

"Uważam, że powinniśmy publicznie mówić, że to (wymóg dwuletniego pobytu w ERM2 - PAP) jest bardzo poważna bariera, która uniemożliwi takiemu krajowi jak Polsce wchodzenie do strefy euro. Mamy wielki rynek walutowy i w związku z tym powinniśmy jasno mówić: +do ERM2 nie wchodzimy. Jak chcecie nas - zaproście bez tego kryterium" - powiedział Belka podczas czwartkowej debaty na temat kryteriów konwergencji.

W ocenie prezesa NBP wejście do ERM2 jest bardzo niebezpieczne.

"Zdaję sobie oczywiście sprawę, że są pewne zapisy w traktacie, ale wyobrażam sobie, że jest możliwość elastycznej interpretacji. Faktem jest niepodważalnym, że wejście do ERM2 jest bardzo niebezpieczne. Polska rozwinęła znacznej wielkości rynek walutowy. To wystawia nas na różnego rodzaju spekulacje" - powiedział dziennikarzom Belka.

"Zdaję sobie sprawę, że to wygląda mało realistycznie, ale nawet rzeczy mało realistyczne trzeba podnosić i naszym partnerom uświadamiać" - dodał.(PAP)

jba/ fdu/ ana/

dhybicl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhybicl