Polska pozyskała 940 mln zł z EBI na innowacje i prace badawczo-rozwojowe
Warszawa, 18.09.2015 (ISBnews) - Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzieli Polsce 940 mln euro kredytu na finansowanie innowacji i prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez instytucje badawcze, uniwersytety i przedsiębiorstwa, w ramach podpisanych dziś dwóch umów kredytowych, podało Ministerstwo Finansów.
18.09.2015 | aktual.: 18.09.2015 17:38
"Europejski Bank Inwestycyjny pozostaje naszym głównym partnerem wśród międzynarodowych instytucji finansowych, tym bardziej cieszę się, że mam okazję do podpisania dwóch nowych umów, które pozwolą finansować najpilniejsze zadania z obszaru badań i rozwoju" - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek, cytowany w komunikacie.
Kredyt EBI w wysokości 520 mln euro sfinansuje statutowe zadania badawcze realizowane przez pracowników naukowych i akademickich wszystkich kategorii, zatrudnionych przez publiczne uczelnie i instytucje badawcze w większości dyscyplin naukowych w Polsce. Środki te sfinansują również inwestycje Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rozbudowę infrastruktury badawczo-rozwojowej publicznych jednostek naukowych oraz aparaturę naukową.
W ramach drugiej umowy EBI przyznał kredyt w wysokości 420 mln euro na finansowanie grantów, które będą przyznawane przez Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i skierowane do studentów studiów doktoranckich, pracowników naukowych posiadających stopień naukowy doktora oraz dojrzałych naukowców. Granty te umożliwią realizację projektów obejmujących badania podstawowe lub stosowane, które będą przeprowadzone w publicznych instytutach badawczych, uczelniach i przedsiębiorstwach w całej Polsce. Głównym celem tego finansowania EBI jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej przedsiębiorstw oraz jeszcze lepszego wykorzystania w przemyśle rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych.
"Finansowanie innowacji i zdobywania umiejętności jest priorytetem dla banku Unii Europejskiej. Innowacje odgrywają kluczową rolę, jako siła napędowa wzrostu gospodarczego w Europie, zapewniając jej długoterminową konkurencyjność i przyczyniając się do tworzenia wartościowych miejsc pracy. Jesteśmy w związku z tym szczególnie zadowoleni z podpisania umów kredytowych, które kontynuują wsparcie EBI dla strategii w dziedzinie nauki i innowacyjności w Polsce" - powiedział prezes EBI Werner Hoyer.
Celem EBI jest wsparcie dla poszerzenia zakresu badań podstawowych, zwiększenia efektywności pracy naukowej, jeszcze lepszego wykorzystania w przemyśle rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych, a także stworzenia zachęty dla sektora prywatnego do inwestowania większych środków w prace rozwojowe przynoszące praktyczne rezultaty i w działania zwiększające innowacyjność w Polsce i całej Europie, wskazał także Hoyer.
Zaangażowanie EBI w Polsce w 2014 roku wyniosło 5,5 mld euro i oczekuje się, że w tym roku osiągnie ten sam poziom
"Polska oczekuje także współpracy z EBI w zakresie wykorzystania środków w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych na inwestycje w Polsce. Liczymy, że dzięki EFSI bank będzie miał możliwość finansowania projektów charakteryzujących się większym poziomem ryzyka. Ponadto, liczymy także na zwiększenie poziomu pomocy technicznej banku wobec polskich promotorów projektów, w ramach Europejskiego Centrum Inwestycyjnego" - dodał Szczurek.
(ISBnews)