Trwa ładowanie...
d1pl8zr

Polska skierowała do USA i Raytheona zapytanie ofertowe ws. Patriotów

Warszawa, 06.09.2016 (ISBnews) - Polska wystosowała do rządu USA i firmy Raytheon zapytanie ofertowe w sprawie zestawów obrony powietrznej Patriot, poinformował minister obrony Antoni Macierewicz.

Share
d1pl8zr

"Jeśli chodzi o sferę uzbrojenia, która związana jest z obroną antyrakietową, obroną przeciwlotniczą, to dziś podpisałem decyzję o wystosowaniu 'letter of request' do rządu Stanów Zjednoczonych i firmy Raytheon w sprawie zamówienia systemu Patriot dla programu Wisła. Oczywiście, jest to związane z szeregiem uzgodnionych już wzajemnych zobowiązań, wzajemnych zasad, chodzić będzie o łącznie osiem zestawów. Do roku 2019 dwie baterie wraz z zestawami pomostowymi z gwarancją, że będą one od początku wyposażone w system (ICBS), a trzeci, który będziemy nabywali w roku 2020 będzie wyposażony w radar dookólny, w najnowszą technologię, z której Polska będzie na równi z siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych korzystała" - powiedział Macierewicz, cytowany w komunikacie.

W osobnym komunikacie Raytheon zapowiedział kontynuację współpracy z polskim rządem i przemysłem w celu realizacji planów dotyczących offsetu i współpracy przemysłowej.

"Decyzja Polski o złożeniu oficjalnej prośby o ofertę na system Patriot jest ważnym krokiem na drodze do tego, by Polska stała się szóstym państwem NATO używającym systemu Patriot oraz czternastym państwem partnerskim Patriot. Raytheon będzie nadal wspierał rządy USA i Polski w ramach procesu transakcji międzyrządowych Foreign Military Sales. Zaoferowany Polsce system Patriot zapewnia sprawdzoną zdolność zwalczania ewoluujących zagrożeń ze strony pocisków balistycznych i manewrujących, jak również nowoczesnych samolotów i dronów. Ponadto Raytheon będzie kontynuował partnerską współpracę z rządem RP i polskim przemysłem w celu realizacji planów dotyczących offsetu i współpracy przemysłowej" - czytamy w oświadczeniu firmy.

W lipcu Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) i Raytheon podpisały list intencyjny, dzięki któremu PGZ zostanie włączona w sieć dostawców amerykańskiej firmy i będzie mogła m.in. wykonać ok. 50% prac w realizacji programu Wisła.

(ISBnews)

d1pl8zr

Podziel się opinią

Share
d1pl8zr
d1pl8zr